ПП-ДБ дават Костадин Костадинов на прокурор заради призивите за насилие на "Възраждане" Снимка: © Прокуратура на Република България

Народните представители от групата на ПП-ДБ Явор Божанков, Кристина Петкова, Стела Николова и Манол Пейков са внесли официален сигнал до главния прокурор с искане за разследване на председателя на ПП “Възраждане” Костадин Костадинов заради заплахи за насилие и призиви към политическа разправа. Това става ясно от тяхна позиция, разпространена в петък.

В сигнала се изтъква, че на 6 март 2025 г. Костадинов е публикувал в Facebook изявление, което съдържа "опасна историческа препратка и недвусмислена заплаха: Съдбата на антибългарския елит през 2025 г. ще бъде същата като на антибългарския елит през 1944 г."

"Това изказване, позоваващо се на събитията след 9 септември 1944 г., когато хиляди представители на политическия, интелектуалния и военния елит на България са били убити или репресирани, представлява открито насаждане на страх и омраза", пишат депутатите.

В сигнала се посочват и други агресивни действия от страна на представители на партия “Възраждане“:

  • На 22 януари 2025 г. от парламентарната трибуна Костадинов заявява: “Няма да допуснем България да влезе в еврозоната незаконно, ще ви подпалим, ако трябва.”
  • На 22 февруари 2025 г. симпатизанти и депутати от “Възраждане” нападат сградата на Европейската комисия в София, използвайки бомбички, боя, чукове и извършвайки вандалски действия, включително опит за палеж.
  • На 5 февруари 2025 г. депутати от “Възраждане” нападат народния представител Манол Пейков в пленарната зала, като квестори многократно се опитват да предотвратят насилието.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Софийската адвокатска колегия разкритикува начина, по който се води делото срещу кмета на Варна

САК изпраща и свои наблюдатели на делото по жалбата на Коцев срещу 72-чаовоото задържане

11:49 - 17.07.2025
Технологии

Седмицата на „Джурасик“ започва с филми на половин цена във видеотеката на А1 ТВ

Шест филма от „Джурасик“ с 50% отстъпка от 17 до 21 юли в А1 ТВ

11:43 - 17.07.2025
Важно днес

Германия отхвърля бюджетния план на фон дер Лайен за 1,8 трилиона евро

Берлин определя предложението на Европейската комисия като „недопустимо“

11:15 - 17.07.2025
Текстове от партньори

Digital Scouts се завръща в изцяло нов формат и с онлайн игри за децата, посветени на безопасния интернет

Образователната инициатива на Yettel ще зарадва подрастващите с нови звездни посланици и атрактивни награди

10:32 - 17.07.2025
Важно днес

Археолози разкриват нов пласт от историята на Перперикон – каменни сечива на 7000 години

Новият археологически сезон започна на 9 юли и вече дава резултати

10:18 - 17.07.2025
Живот

Робо-играчки днес, космически мисии утре

Мисията с перспектива на SAP Labs България и Фондация „Работилница за граждански инициативи“

09:25 - 17.07.2025
Важно днес

Адвокат за ареста на Коцев: Не е черна пантера и прокурорски син от Перник, за да се укрие

Спецсъд и прокуратура възкръсват като "феникс от пепелта", смята Емануил Йорданов

08:17 - 17.07.2025
Важно днес

Предупреждение за интензивни валежи е в сила за по-голямата част от страната

 Значителни валежи с гръмотевични бури и градушки се очакват през нощта срещу петък

08:13 - 17.07.2025