ПП-ДБ иска да сезира Конституционния съд за цялостна проверка на резултатите от вота Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"ПП-ДБ ще сезира Конституционния съд за цялостна проверка на резултатите от вота във всяка една от секциите, защото има обилна информация за нарушения". Това заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" Атанас Атанасов след заседание на партиите в коалицията.

„Има обилна информация в тази насока в публичното пространство. И в резултат на тази проверка да се реши дали има нужда от нов персонален състав на парламента, т.е. дали има някакви промени в обявения вече персонален състав от Централната избирателна комисия“, заяви Атанасов.

Анализът на коалицията показва редица системни проблеми, като висок процент недействителни бюлетини.

"В близо 5000 секции има над 5% недействителни бюлетини, в десетки секции има избирателна активност над 80%, като повече от гласовете са за една конкретна партия. Има хиляди гласове с разминаване с флашките на машините, т.е. секционните комисии са преброили по-малко гласове, отколкото са отчетени на машината. Всички видяхме многото примери за нарушения на видеонаблюдението. Някои от тях са престъпления. Гласове са били записвани на съседни партии. Това се среща повече този път, отколкото предишни пъти“, обясни и Божидар Божанов, депутат от ПП-ДБ.

По думите му смени в секционните комисии в последния момент са довели до изцяло контролирани комисии от една партия.

Всички проблеми, които са установили ПП-ДБ, ще бъдат описани в подробности в искането за повторно преброяване на резултатите от вота във всички секции.

За да бъде сезиран КС за изборните резултати са нужни поне 48 подписа на депутати. ПП-ДБ имат 39 народни представители в новоизбрания парламент - тоест ще трябва допълнителна подкрепа. От обединението заявиха, че ще подкрепят всяка жалба за касиране на изборите до КС и очакват останалите парламентарни групи да подкрепят и тяхната.

ИТН обявиха, че в сряда започват да събират подписи за частично касиране на вота. ДПС на Доган също заяви, че ще подкрепи всяка инициатива за касиране и призова президента също да сезира КС. Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов няма смисъл от касиране на вота, защото това няма да доведе до нищо повече от пренареждане на няколко мандата.

Николай Денков от ПП-ДБ обясни, че настояват за санитарен кордон около "ДПС - Ново начало", защото смятат, че партията е влязла нелегитимно в 51-вото НС, чрез контролиран, корпоративен и купен вот.

Кирил Петков отново призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да подкрепи декларацията на десните.

"Ако не може (да подкрепи декларацията, бел. ред), да си каже. С тази декларация не искаме да наведем Бойко Борисов, а да го изправим. Само след това решение ще можем да говорим за избор на председател на НС", заяви Кирил Петков и настоя за ясен отговор.

Спорт

Аржентина показа невероятен дух и отново е на финал на Световното

Англия е елиминирана на 1/2-финал

23:57 - 15.07.2026
Важно днес

Получени са сигнали за бомби в Президентството, Министерския съвет и институции във Варна и Бургас

Служителите на Президентството са били временно евакуирани

19:43 - 15.07.2026
Важно днес

Обявено е бедствено положение в "Сребърна" - нивото на водата е критично ниско

Нивото на езерото е с близо метър под нормата за този период на годината

18:13 - 15.07.2026
Важно днес

Над 70 студенти са готови да прекъснат обучението си, ако проф. Мирослав Дачев остане ректор на НАТФИЗ

Дачев е категоричен, че няма да подаде оставка

18:07 - 15.07.2026
Спорт

Какво предстои за Григор Димитров и кога ще може отново да го гледаме

Първата ни ракета се насочва към сезона на хард

17:31 - 15.07.2026
Важно днес

Теодора Георгиева беше наказана с "порицание" от Европейската прокуратура

Мандатът на българския европейски прокурор изтича на 28 юли

17:23 - 15.07.2026
Кино и сериали

Синът на Ричард Гиър и дъщерята на Синди Крауфорд играят в The Shards - сериал от автора на "Американски психар"

Сериалът е създаден по едноименния роман на Брет Ийстън Елис

16:29 - 15.07.2026
Здраве

"Вече има женски Брайън Джонсън" - приятелката на биохакера влиза в експеримент за 2,6 млн. долара

Кейт Толо ще проследява как менструалният цикъл и хормоналните промени влияят върху организма ѝ

15:57 - 15.07.2026
Важно днес

Qatar Airways спират полетите си между София и Доха след 15 години

Докато правителството иска да "насърча повече пътувания между двете страни"

15:45 - 15.07.2026