Правната комисия към парламента прие законодателните промени, свързани с избора на служебни премиери.
На заседание, което продължи само 15 минути, депутатите приеха поправки, съгласно които членовете на ръководствата на БНБ, Сметната палата и омбудсмана да имат право да заемат временно длъжността служебен премиер без да трябва да се оттеглят от поста си.
За да стане това, те ще трябва временно да прекъснат основната си длъжност за периода на назначението в кабинета. Правомощията им ще се възлагат на техните заместници. След края на служебния кабинет те ще могат да продължат мандата, за който са избрани. Първоначалното предложение те да излизат в неплатен отпуск отпадна.
Измененията в комисия бяха приети с 13 гласа "за", 3-мата народни представители от групата на "Възраждане" гласуваха с "против", а 3-ма депутати с "въздържали се" (Бойко Рашков от ПП-ДБ, Гроздан Караджов от ИТН, Смиляна Нитова от БСП).
Предстои гласуване на второ четене и в Народното събрание, което днес заседава извънрендо именно по този повод.
След последните промени в Конституцията правомощията на президента при назначаването на служебен премиер бяха ограничени. Той вече може да избира хора за поста от списък с 10 души, които заемат длъжности в държавата. Сред тях са омбудсманът, ръководствата на БНБ и Сметната палата, председателят на Народното събрание.
Досега обаче законът предполагаше прекратяване на мандатите на хората на тези позиции, ако президентът посочи някой от тях за служебен премиер. Това създаде известни затруднения миналата седмица при опитите на държавния глава да избере служебен премиер.
Промените са необходими, за да се изпълни процедурата по избор на служебен министър-председател. Между двете четения на законовите промени президентът Румен Радевноминира председателя на Сметната палата Димитър Главчев с мотива, че "той единствен е приел да се нагърби".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: