Премиерката на Дания отмени изявите си, след като беше нападната в Копенхаген (Обновена) Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Новината е обновена на 8 юни в 17:43 ч.


Премиерката на Дания Мете Фредериксен отмени планираните си предизборни прояви, след като беше нападната в центъра на Копенхаген. Атаката е извършена от мъж, който се приближил до нея и я ударил. Извършителят е задържан, но не е действал под политически мотив, съобщи полицията в събота следобяд.

Фредериксен е получила "леки наранявания" на врата, но е в добро състояние. Кабинетът на министър-председателя заяви в изявление, че тя е "шокирана от инцидента", но не предостави повече подробности за него.

Полицията в датската столица съобщи, че инцидентът е станал на Култорвет - пешеходен площад в центъра на града. Към момента не се знае какви са мотивите на нападателя.

"Извършихме арест по случая, който в момента разследваме. В момента нямаме допълнителни коментари или наблюдения по въпроса", заявиха от полицията в профила си в Х.

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече това "подъл акт, който противоречи на всичко, в което вярваме и за което се борим в Европа".

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че е "възмутен" от "ужасяващото" нападение, и добави: "Остро осъждам този малодушен акт на агресия".

Премиерът на Дания е вторият европейски лидер, който става жертва на атака. През май премиерът на Словакия Роберт Фицо беше прострелян при опит за убийство. Той оцеля след животоспасяваща операция.

Нападението срещу датския министър-председател се случва в момент, когато 450 млн. граждани в 27-те държави членки на ЕС отиват до урните, за да изберат над 700 членове на Европейския парламент. Вотът в Дания е в неделя, 9 юни.

Мете Фредериксен е лидер на датските социалдемократи - най-голямата партия в коалиционното правителство на страната. Те все още водят в социологическите проучвания, но през последните месеци подкрепата им значително намаля.

46-годишната Фредериксен стана министър-председател през 2019 г. и е най-младият премиер в историята на Дания.

Спорт

ЦСКА показа отлична форма и в Първа лига

3:0 срещу "Септември"

23:16 - 09.08.2026
Важно днес

Неработещите абитуриенти плащат по-високи здравни вноски от 1 август

Сумата се повишава от 22,03 евро на 24,81 евро

18:27 - 09.08.2026
Важно днес

Ловци на педофили и руски неонацисти. На кого са подражавали непълнолетните, които пребиха до смърт Георги Кузев

Тийнейджърите са използвали жестове и методи, характерни за руски неонацистки движения

18:04 - 09.08.2026
Спорт

Джани Инфантино обикаля света като папа и отчаяно търси подкрепа

Изборите за нов президент на ФИФА са през март

16:31 - 09.08.2026
Спорт

ФИФА отрече Инфантино да е имал връзка със своя служителка и нападна УЕФА

Недоволството срещу Инфантино в Европа продължава да расте

15:53 - 09.08.2026
Външнополитически дневници

Регионите се съюзяват, или защо щраусовата тактика е проблем

България e неподготвена за ставащото в Черно море и широкия регион

13:41 - 09.08.2026
Важно днес

Борисов: Правителството на Радев управлява "примитивно"

Лидерът на ГЕРБ атакува кабинета за реакцията след инцидента с дрона и за появата на Димитър Стоянов с тениска на “Кинтекс”

12:17 - 09.08.2026
Важно днес

Йотова видя бели петна в защитата от дронове и се разочарова от политиците

Президентът очаква службите да установят произхода и целта на безпилотния апарат, който се взриви край Кардам

11:16 - 09.08.2026