Президентските избори в Турция: ще предаде ли властта Ердоган? Снимка: © Getty

Около 61 милиона избиратели от 87 избирателни района на Турция гласуват днес за президент и парламент. 3,4 милиона турски избиратели в чужбина — 1,5 милиона от тях само в Германия — вероятно вече са пуснали бюлетините си.

Избирателните секции отварят в 08:00 ч. Изборният ден продължава до 17:00 ч.

Според политическите анализатори, днешните избори са сред най-оспорваните в най-новата история на Турция, тъй като действащият президент Реджеп Тайип Ердоган се изправя срещу двама кандидати на опозицията.

Първоначално в днешния вот трябваше да вземат участие четирима кандидати за президент: Реджеп Тайип Ердоган, Кемал Кълъчдароглу, Мухарем Индже и крайнодесният кандидат Синан Оган. В четвъртък следобед обаче се оказа, че Индже се отказва от участието си.

Очаква се основната битка да е между лидерите на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) Ердоган и на Народнорепубликанската партия (НРП) Кълъчдароглу.

Кандидатът на опозицията спечели подкрепата на останалите петима лидери на опозиционния алианс от шест партии, както и на кметовете на столицата Анкара и Истанбул.

Коалицията даде обещание да обърне тенденцията на отстъпление от демокрацията и репресиите срещу свободата на словото при Ердоган, като се стреми да премахне въведената от него силна президентска система, която концентрира огромна власт в ръцете му.

Опозиционният блок, съставен от 6 партии, е най-силният съперник на действащия президент Реджеп Тайип Ердоган по време на повече от дузина избори, в които е участвал през последните две десетилетия. Опозицията, представлявана от лидера на Народнорепубликанската партия (НРП) Кемал Кълъчдароглу в президентските избори, вижда в тях последната възможност да победи Ердоган, който от години владее изцяло политическия пейзаж в страната като министър-председател и президент.

Освен срещу Кълъчдароглу от Националния алианс, Ердоган ще се състезава и срещу Алианса "Ата", съставен от по-малки, националистически партии, които издигнаха кандидатурата на академик Синан Оган.

Тъй като изборите за Велико национално събрание на Турция и за президент се провеждат веднъж на пет години в един ден, избирателите ще поставят две отделни бюлетини за президент и депутати в един и същ плик, който ще пуснат в избирателната урна.

През юли 2018 г., когато Ердоган встъпи в длъжност за втори мандат, Турция премина от парламентарна към президентска система на управление.

Президентът на страната се избира чрез система за гласуване в два тура, при която кандидатът трябва да получи абсолютно мнозинство или повече от 50% от гласовете в цялата страна. Ако никой от кандидатите не успее да получи мнозинство, победителят се определя на втори тур между двамата кандидати с най-много гласове от първото гласуване.

За да има право да се кандидатира за президент, кандидатът трябва да е турски гражданин на възраст най-малко 40 години и да е завършил висше образование - бакалавърска степен в която и да е област. Тъй като президентът се избира пряко от народа за петгодишен мандат, той не може да бъде отстранен от длъжност преди края на мандата си.

Държавният глава в Турция има много изпълнителни правомощия, описани в Конституцията. Те включват обнародване на закони, назначаване на заместници, министри и висши държавни ръководители, ратифициране и обнародване на международни договори, формиране на външната политика и определяне на политиката за национална сигурност.

Цензура в Twitter за изборите в Турция. Мъск защити решението си


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

При 98% преброен вот: Румъния избра Никушор Дан и европейския си път

Крайнодесният кандидат-президент Джордже Симион губи с 900 000 гласа

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025