От седмици в руското военно ръководство има известни сътресения, тъй като се смята, че ръководителят на руската наемническа групировка "Вагнер" Евгений Пригожин и руският министър на отбраната Шойгу са в битка за власт.
Поредният епизод от нея включва ново видео на Пригожин, в който той развенчава един от митовете за започнатата руска война в Украйна. В него руският командир на практика оспорва една от най-пропагандираните истории, които Москва използва, за да оправдае незаконната си инвазия.
"Украйна и НАТО не искаха да атакуват Русия преди войната“, казва той във видеото.
По думите му, не е имало „луда агресия“ от страна на Киев преди 24 февруари 2022 г. - началото на руската инвазия, а руският президент Владимир Путин и обществото в страната са били излъгани от военното ръководство за това. Войната е била подклаждана само, за да могат „няколко същества да се радва“, изтъква Пригожин.
In continuation of his interview, Prigozhin lists two reasons for the start of the SMO: a) personal ambitions of Shoygu and b) the desire of Russia's ruling clan, who were not satisfied with the Donbas, to appoint Medvedchuk as the president of Ukraine and divide its assets… pic.twitter.com/neB4gq88q3
— Dmitri (@wartranslated) June 23, 2023
Атаката му е насочена основно към министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб Валери Герасимов. Пригожин и Шойгу са в конфликт помежду си от дълго време.
Военният министър издаде наскоро заповед, според която всички бойци от т.нар. доброволчески отряди - в това число и наемниците на "Вагнер", трябва да подпишат договор за служба с Министерството на отбраната. Заповедта не се хареса особено на Пригожин, който дори обяви, че няма да подпише подобно споразумение.
Двамата военни ръководители са в обтегнати отношения от известно време, като лидерът на "Вагнер" редовно критикува руското военно командване. Това обаче по никакъв начин не привлече вниманието на Путин или на подчинените му началници по отбрана. Някои виждат неуспеха на руския президент да потуши вътрешните борби като знак за потенциални промени на политическата сцена в Русия, която може да бъде разкъсана от вътрешни битки.
Разривът на Пригожин с военните беше игнориран и от държавната телевизия, откъдето повечето руснаци получават своите новини.
Въпреки че няма признаци, че Путин губи влияние, „има нарастващи признаци на дълбока дисфункция, безпокойство, безпокойство от войната и реални проблеми при насочването на ресурсите, необходими за ефективна борба с нея“, казва пред "Асошиейтед прес" Найджъл Гулд-Дейвис, старши сътрудник по теми за Русия и Евразия в Международния институт за стратегически изследвания.
По думите му Путин все още доминира изцяло в политическата система на страната, но подобни вражи могат да подкопаят авторитета на правителството му по време на война.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: