Президентът Румен Радев смята, че е все по-трудно да се изгради общ фронт срещу завладяната държава, а основен отговорник за това развитие била "сглобката".
Пред журналисти държавният глава се съсредоточи върху щетите, нанесени от “сглобката“, и отново се опита омаловажи гражданските протестите срещу избирателното правосъдие, като припомни, че недоволство имало и срещу отказа от провеждане на референдум срещу еврото.
"Сглобката вби клин в гражданското общество и сега е все по-трудно да се изгради общ фронт срещу завладяната държава. Едни настояват за референдум, други – за справедливо правосъдие, но отказват да се вслушат в гласа на народа относно собствената му съдба", коментира той.
Президентът отново заговори за "погром над българската конституция" заради последните промени в нея, които ограничиха правомощията му да назначава служебни правителства. Изказването му идва ден след като Конституционният съд не постигна нужното мнозинство, за да се произнесе дали т.нар. „домова книга“ - списък с висши държавни длъжности, измежду които президентът може да избере служебен министър-председател - противоречи на духа на основния закон, или не.
"Погромът върху българската конституция, който извърши сглобката, явно ще продължава да изкривява и упражняването на властта в България", коментира Радев.
По думите на президента новите конституционни текстове водят до това, че дори след като е загубило обществено доверие и е подало оставка, правителството продължава да упражнява властта още по-агресивно чрез свое служебно продължение. Причината е, че хората, сред които държавният глава може да избере служебен премиер, се назначават от парламентарните мнозинства.
Според Радев това води до сериозни изкривявания при назначенията: „Съвсем наскоро видяхме и едно друго последствие - как основният критерий при избор на важни длъжности за администрацията, които влизат в т.нар. "домова книга", не е толкова професионализмът, а именно търсенето на лоялни хора, които евентуално могат да заемат длъжността служебен министър-председател.“
По думите му именно това е основният порок на конституционната промяна, който не е бил коригиран от Конституционния съд. Решението (или по-скоро липсата на такова) на КС означава, че „домовата книга“ остава в сила за неопределен период.
Конкретните длъжности в списъка включват председателя на Народното събрание, управителя и подуправителите на БНБ, омбудсмана и неговия заместник, както и председателя и заместник-председателите на Сметната палата. Преди дни след години забавяне парламентът одобри нов омбудсман - единствената партийно излъчена кандидатура на Велислава Делчева получи гласовете на ГЕРБ, ИТН, "Ново начало" и част от БСП и зае поста. Настоящото мнозинство вече взе кадрови решения и за Сметната палата.
Конституционният съд се раздели на три и остави "домовата книга" със служебни премиери в сила
ГЕРБ получи омбудсман. Велислава Делчева може да бъде и служебен премиер
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: