Референдум против еврото няма да има, реши Конституционният съд

Референдум против въвеждането на еврото в България в следващите две десетилетия, какъвто искаше партия "Възраждане", няма да има. Конституционният съд (КС) потвърди решението на парламента, който още миналото лято прецени, че допитване по темата не е допустимо по закон.

От "Възраждане" поискаха КС да обяви отказа от референдум "за запазване на българския лев" за противоконституционен. Той обаче окончателно реши спора в полза на това да не се провежда такъв. Единствено Янаки Стоилов от състава на КС е "с особено мнение" по темата, допълнително становище има и от Атанас Семов. Стоилов, освен професор по право, е и бивш народен представител от БСП, а Семов беше посочен за конституционен съдия от квотата на президента.

Пълният текст на решението, което оставя допитването против въвеждане на еврото в историята, все още не е публикуван.

Докато КС заседаваше, от "Възраждане" излязоха на протест, в който искаха "Народен съд за Конституционния съд", запалиха чучело, както и автомобил, ринаха тор пред сградата на Министерския съвет, в която се помещава и органът, призван да пази основния закон.

Мотивът на Народното събрание да отхвърли искането за референдум, въпреки че Костадинов и партията му бяха събрали нужните за това подписи, беше, че законът не позволява народът да се произнася по въпроси, свързани с международни договори, които България е подписала.

Договорът за членство на Европейския съюз е именно такъв документ, а въвеждането на единната европейска валута е част от него, макар и да не е упоменат срок, в който това трябва да се направи.

Една от целите на настоящото правителство е България да влезе в Еврозоната през 2025 г. За целта страната трябва да отговаря на макроикономическите условия за това, след които е и ниска инфлация.

Снимка от протест на "Възраждане" "Възраждане" изгори чучело и мята животинска тор в протест срещу КС


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Окачен таван е паднал по време на час в СУ „Любен Каравелов“. Кметът на Пловдив "ще разследва"

Сградата е ремонтирана преди 3 години по европейски проект

09:55 - 04.06.2025
Важно днес

Управляващите блокираха опит в НС да се създаде временна комисия за разкритията около Ковачки

ГЕРБ, БСП, ИТН и "ДПС-Ново начало" изключиха от дневния ред на парламента точката за създаването на такава комисия

09:18 - 04.06.2025
Важно днес

По команда на "Възраждане" противниците на еврото пак се събраха на протест в София

Стотици привърженици на "Възраждане" скандират "Искаме си лева" под звуците на гайди и патриотична музика

09:11 - 04.06.2025
Живот

Лейбълът зад рапъра Еминем съди Meta за $109 млн. заради песни, използвани за Instagram Reels

Песни, за които Meta може да не е имала лиценз, са използвани в сторита и Instagram Reel видеа от потребитли

09:00 - 04.06.2025
Важно днес

Зеленски обяви големи кадрови промени в ръководство на украинската армия

Рокадите по върховете идват след серия успешни атаки на военните сили през последните дни

08:05 - 04.06.2025
Важно днес

Исторически ден за България: Страната очаква оценката от ЕК и ЕЦБ за еврото

България очаква "старт" за процеса по присъединяване към еврозоната

07:36 - 04.06.2025
Важно днес

"Газпром" тихомълком се e отказала от проекта си за газов хъб в Турция

Идеята за хъба в Турция не е дошла от "Газпром", а от кръгове, близки до Кремъл. Проектът обаче няма да бъде реализиран

20:30 - 03.06.2025
Важно днес

С нов протест граждани в София поискаха Пеевски "вън от властта"

В протеста се включиха стотици граждани, политици и общественици.

19:58 - 03.06.2025