Ричард Шарп подаде оставка като председател на BBC заради установяването на конфликт на интереси при назначението му. Решението да се оттегли от поста идва, след като бе окончателно заключено, че е нарушил правилата за публични назначения, като не е декларирал връзката си с таен заем от 800 000 лири, отпуснат на бившия британски премиер Борис Джонсън.
Шарп подаде оставката си в петък сутринта, след като преценил, че по-нататъшното му оставане в медията „може да отвлече вниманието от добрата работа на корпорацията“.
Той заяви, че комисарят по публичните назначения е заключил, че той е нарушил правилата, като не е декларирал връзката си със заема на Джонсън, но нарушението „не води непременно до отмяна на назначението“. Въпреки това Шарп заяви, че е стигнал до заключението, че длъжността му вече не е приемлива и ще се оттегли в началото на юни, за да може правителството да назначи негов наследник.
По-рано тази година Sunday Times разкри, че Шарп тайно е помогнал на свой познат, Сам Блайт, който искал да предложи гаранция за личен заем от 800 000 лири за Борис Джонсън. Личните финанси на министър-председателя бяха в лошо състояние, докато той бе на Даунинг стрийт с новата си съпруга Кари и малкия си син, и понасяше последствията от скъпия си развод преди това.
Все още не е известно кой в крайна сметка е предоставил на Джонсън заема, който стана публично достояние едва след като той се оттегли премиерския си пост.
Депутатите вече разкритикуваха Шарп, финансист и дарител на торите, за „значителни грешки в преценката“, предвид че не е декларирал потенциалния конфликт на интереси.
Шарп заяви пред депутатите, че Блайт е присъствал на частна вечеря в дома му през септември 2020 г., когато коментирал съобщения за „известни затруднения“, с които се борел Джонсън, като поискал да помогне. Шарп заяви, че го е предупредил за етичните предизвикателства.
По това време Шарп работи на Даунинг стрийт и споделя на Джонсън и Риши Сунак за намерението си да стане председател на BBC – съвпадението събуди съмнения, че желанието му е било лесно удовлетворено след помощта за заема. През февруари той заяви пред комисията по култура, медии и спорт: „Съобщих на министър-председателя и на канцлера, че желая да кандидатствам и подадох кандидатурата си през ноември“.
Сега правителството ще може да избере нов председател на BBC с четиригодишен мандат, което ще лиши евентуално лейбъристко правителство от възможността да направи собствено назначение до средата на 2027 г.
Искания за оставката на шефа на BBC имаше и покрай спорното отстраняване на Гари Линекер, когато Ед Дейви, лидерът на бритнските либералдемократи, призова за оттеглянето на Шарп, „за да се възстанови усещането за независимост в организацията“. Бившият футболист и един от най-популярните спортни водещи на Острова бе свален от ефира заради критичен туит срещу правителствената политика за предоставяне на убежище. Решението предизвика по-широк спор относно безпристрастността на BBC, инструментите за контрол и справянето с подобни ситуации, както и вълна от съпричастие сред колегите на Линекер.
„Това, което видяхме в този епизод на „Гари Линекер“, са 36 консервативни депутати, които пишат до BBC с искане Гари Линекер да бъде наказан. Мисля, че Ричард Шарп трябва да подаде оставка“, настоя Дейви и добави, че Шарп е бил назначен от Борис Джонсън, тъй като е помогнал за улесняването на финансов заем за бившия премиер.
В изявление Тим Дейви, генерален директор на BBC, заяви: „От името на ръководството на BBC бих искал да благодаря на Ричард за службата му в BBC и за стремежа и интелекта, които вложи в работата си като председател. Работата с него през последните две години беше удовлетворяваща и Ричард има значителен принос за трансформацията и успеха на BBC.“
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: