Президентът Румен Радев обяви, че ще даде още няколко дни на политическите партии, преди да връчи първия мандат за съставяне на правителство.
„Призовавам политическите партии да спрат да си играят със съдбата на хората и бъдещето на страната. Предоставих достатъчно време, за да изпълнят своята отговорност, но с лека ръка да задраскаш всичко и да хвърлиш страната в поредните предсрочни парламентарни избори при толкова много висящи проблеми - това е демонстрация”, каза Радев пред журналисти.
Той добави, че ще забави връчването на първия мандат с още няколко дни "с надеждата преговарящите да осъзнаят, че отговорността им не е само пред собствените им партии и избиратели, а пред целия български народ".
Държавният глава отлагаше процедурата по връчване на мандата с повече от два месеца, за да даде време за разговори.
Досега Радев очакваше, че ще има резултат до Нова година - но на 5 януари ГЕРБ внезапно съобщи, че прекратява преговорите с "Демократична България" заради липса на съгласие около номинацията на Росен Желязков за премиер.
Ето как изглежда политическият график:
- 7 януари - Финансовата комисия в НС под ръководството на Асен Василев трябва да започне да се занимава с Бюджет 2025;
- 7 януари - Правната комисия в НС под ръководството на Росен Желязков ще се занимава с три законопроекта за промeни в Закона за съдебната власт, пряко свързани с бъдещето на Висшия съдебен съвет и на Борислав Сарафов;
- 16 януари - денят, в който ВСС би трябвало да избере нов главен прокурор (Сарафов е единствен кандидат) - ако нищо друго не се промени междувременно.
Тактическа маневра, нарочно губене на време или избори в началото на април?
Политическите анализатори са с разнопосочни мнения за това какво се случва в преговорния процес.
Почти всички обаче имат две общи тези: нищо не е приключило окончателно, докато Бойко Борисов не е обявил своята позиция.
Не приемат и официалното твърдение на ГЕРБ, че пречка пред новото управление е въпросът за кандидатурата на Росен Желязков.
Според Добромир Живков от "Маркет линкс" - реалната причина вероятно е свързана с избора на Борислав Сарафов, а забавянето на преговорите може да се окаже ход за създаване на ситуация, в която процедурата за избор на нов главен прокурор вече не може да бъде спряна.
Пред БНР той обърна внимание, че всички преговарящи партии са пестеливи и внимателни в изказванията си и никой не казва, че няма изход, освен избори.
Пред бТВ Румяна Коларова все пак коментира, че ако ГЕРБ не блокират избора на Борислав Сарафов и това стане повод за пореден разпаднал се парламент, "това със сигурност ще им бъде приписано и ще е голям негатив за тях преди изборите. Излизането от сделката е с два минуса за ГЕРБ".
Светослав Малинов нарече "непочтено и унизително" отношението на ГЕРБ към останалите преговарящи страни. Според него - има "чудесни възможности за премиер" сред хора, "свързани с ГЕРБ или с безспорно доверие в партията, които не са партийни функционери".
Според неофициална информация в "24 часа"- обсъждат се вероятни имена за кандидат-премиер от Кристалина Георгиева и Надежда Нейнски до Петър Стоянов и Росен Плевнелиев. Според Добромир Живков Плевнелиев се доближава най-много до идеята за приемлив за ГЕРБ кандидат.
Даниел Смилов коментира пред бТВ, че таймингът на действията на ГЕРБ подсказва за намерение за избори в началото на април. "Защо месец и половина нямаше преговори? Щеше ли ГЕРБ да пропусне възможностите да говори, ако иска нов кабинет?".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: