Русия се възмути от спрения полет на Лавров и покани сръбския външен министър в Москва Снимка: © Getty Images

"Случи се нещо безпрецедентно" - така руският външен министър Сергей Лавров коментира ситуацията с отменения правителствен полет до Белград.

По-рано стана ясно, че България, Северна Македония и Черна гора са отказали да предоставят въздушен коридор за самолета на руския външен министър Сергей Лавров. Той трябваше да посети Сърбия, за да се срещне със сръбското държавно ръководство и да обсъди снабдяването на страната с руски енергийни източници. Визитата на Лавров обаче беше отменена в резултат на неполученото разрешение за прелитане.

Лавров определи хода на трите държави като "бецпрецедентен" и допълни, че все още не е получил обяснение за тяхното решение.

Външният министър каза, че вместо това ще покани сръбския си колега да го посети в Москва, като добави: "Основното нещо е, че никой няма да може да разруши нашите отношения със Сърбия".

„Ако посещението на руския външен министър в Сърбия се разглежда на Запад като нещо, което се доближава до заплаха в универсален мащаб, тогава нещата на Запад очевидно са доста лоши“, коментира Лавров.

Лавров изпита ефекта на санкциите: полетът на руския външен министър до Сърбия - невъзможен

Москва определи затварянето на въздушното пространство на трите държави като “враждебен акт”. Говорителят на Кремъл - Дмитрий Песко коментира, че подобни действия създават проблеми с разработването на график за дипломатически срещи на високо ниво.

Вътрешният министър на Сърбия Александър Вулин заяви, че дълбоко съжалява за "възпрепятстването" на посещението на Лавров, когото определи като "голям и доказан приятел на Сърбия".

"Свят, в който дипломатите не могат да търсят мир, е свят, в който няма мир. Тези, които попречиха на пристигането на Сергей Лавров, не искат мир, те мечтаят да победят Русия", каза Вулин в изявление.

Сръбският министър допълни, че се гордее, че страната му "не е част от антируската истерия, а страните, които са, ще имат време да се срамуват".

Отмяната на руския правителствен самолет разгневи и директорът на "Роскомос", който заплаши България и останалите страни с ядрена атака.

Дмитрий Рогозин заплаши "страхливите българи" с ядрена ракета


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Турската прокуратура поиска присъда от над 2000 години затвор за Екрем Имамоглу

Обвинителният акт е близо 4000 страници и включва 142 обвинения – от корупция до ръководене на престъпна група

14:46 - 11.11.2025
Спорт

Скандалът в турския футбол се разраства - над 1000 футболисти са отстранени

Има и играчи на “Гьозтепе”, чийто треньор е Станимир Стоилов

13:53 - 11.11.2025
Живот

Крис Айзък идва за първи път в България

Емблематичните песни "Wicked Game" и "Blue Hotel" ще прозвучат на живо на 22 юни 2026 г. в София

12:43 - 11.11.2025
Важно днес

АКФ събра парите за съдебни разноски на Веселин Тодоров - свидетелят срещу Ковачки и холдинг “Орион”

Събраните средства ще финансират защитата на Тодоров, срещу когото НАП предяви искове за 5 млн. лв. след разкритията му за холдинга

12:15 - 11.11.2025
Важно днес

Синдикатите харесаха Бюджет 2026: "Щадящо натоварва бизнеса и хората"

Деница Сачева твърди, че работодателите предлагали увеличение на ДДС

12:10 - 11.11.2025
Важно днес

Митрофанова намекна за политическа криза в България, ако "Лукойл Нефтохим" спре работа

Митрофанова отправи предупреждения срещу властите в България, че "постъпват много рисковано" и "създават опасен прецедент"

11:14 - 11.11.2025
Живот

Интервю на „Вайръл стихове за секс и драма“ със същите

„Вайръл стихове за секс и драма“ разговарят една с друга

10:41 - 11.11.2025
Важно днес

Над 167 000 души искат справедливо наказание, след като лекар прегази кучето Мая

"Колко още такива инциденти трябва да се случат, преди държавата да предприеме реални мерки срещу жестокостта към животните?"

10:10 - 11.11.2025
Важно днес

Зам.-външният министър Мария Ангелиева стана посланик в Унгария

Ангелиева е бивш депутат от НДСВ

09:46 - 11.11.2025