Президентът на Русия Владимир Путин даде дългоочаквания отговор на Москва на наложения от Г-7, ЕС и Австралия таван на цените, подписвайки указ, с който се забраняват доставките на суров петрол и петролни продукти за държавите, които налагат ограничението, пише The Guardian.
Забраната ще влезе в сила на 1 февруари и ще продължи пет месеца, гласи указът на руския президент, публикуван във вторник на правителствения портал и на сайта на Кремъл.
В началото на декември Г-7, Европейският съюз и Австралия се споразумяха за ограничаване на цената на руския суров петрол по море до 60 долара за барел като санкция за Москва заради инвазията в Украйна.
Решението на Путин е представено като пряк отговор на "недружелюбните и противоречащи на международното право действия на Съединените щати и присъединилите си към тях чужди държави и международни организации".
"Забраняват се доставките на руски нефт и нефтопродукти на чуждестранни юридически и физически лица, при условие, че в договорите на тези доставки пряко или косвено е предвидено използване на механизъм за определяне на максимална цена," се посочва в указа.
От 1 февруари спира износът на суров петрол, но все още не е конкретизирана датата, на която ще бъде преустановен и този на петролните продукти - тя ще бъде определена от руското правителство и може да бъде по-късна.
Таванът на цените цели да нанесе удар на руската държавна хазна и на действията на Кремъл в Украйна. Подобна мярка не е предприемана дори по време на Студената война.
Министърът на финансите на Русия Антон Силуанов съобщи във вторник, че бюджетният дефицит на страната може да бъде по-голям от планираните за 2023 г. 2% от БВП. Причината - това, че таванът на цените на петрола намалява приходите от износа, а същевременно се харчат значителни средства за военната кампания в съседната държава.
ЕС наложи забрана за внос на петролни продукти от Русия, като санкциите влязоха в сила на 5 декември 2022 г. за суровия нефт, а за преработения ембаргото е с начална дата 5 февруари. България обаче получи дерогация за вноса по море до края на 2024 г. Мотивът бе, че в противен случай рафинерията в Бургас, мажоритарна собственост на "Лукойл", ще трябва да преустанови работа, защото ползва предимно руски петрол сорт Уралс. На 16 декември ЕК ясно заяви, че продуктите на рафинерията, произведени от руски нефт, не могат да бъдат предназначени за износ, освен ако крайната дестинация не е Украйна. Дерогацията за България е позволена, за да може страната да задоволява вътрешния си пазар на горива.
Петролните санкции срещу Русия влизат в сила. Какво се променя?
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: