Слабата правна система и слабата защита на право на собственост са причините, поради която България се класира наравно с Ямайка в глобалната класация за икономическа свобода.
Изследването е изготвено от Института за пазарна икономика и канадския институт "Фрейзър", като отчита втора поредна година на спад за България по този индекс.
На първо място в класацията стои Сингапур, който измества досегашния лидер Хонконг заради негативните последици от намесата на китайската Комунистическа партия в частния сектор.
Данните в проучването за икономическа свобода са от 2021 г., които са най-новите международно сравними показатели за всички страни.
България е с общ резултат от 7,46 точки при максимални 10 т. и е малко над средното ниво за всички изследвани 165 държави и територии.
Вместо да напредва към първенците, сред които попадат страни като Швейцария, Нова Зеландия, САЩ, Ирландия, Дания и др., държавата отбелязва известно изоставане спрямо собствения си резултат от предишната година.
"Със спада за втора поредна година нивото на икономическата свобода в България се връща с десетилетие назад. На практика обаче за поредна година виждаме, че силните аспекти в икономиката на страната остават високо оценени, а най-слабите слабите изобщо не се подобряват", казват авторите на изследването.
Най-добрите показатели на България:
- ниското подоходно облагане - плосък данък
- стабилните пари - валутен борд
- ниски мита - членството в ЕС
- свободното кредитиране - големият брой банки.
Общият резултат на България, изненадващо, се оказва малко по-добър от страни като Белгия, Франция, Унгария, Италия, Полша или Гърция.
Основният показател, по който българската оценка се отличава, е "размер на правителството", в който влиза издръжката на държавата, трансферите и субсидиите, държавните инвестиции, максималният размер на подоходния данък и държавната собственост на икономически активи. Гърция изостава и в категорията "Регулации" и има малко по-ниски точки по "Стабилни пари".
Румъния обаче изпреварва България и е на 27-мо място в глобалната класация - най-вече благодарение на по-добрата си оценка за показателя "Правна система и защита на правото на собственост".
Най-големите проблеми за икономическата свобода в България:
Именно този показател регистрира най-нисък резултат от всички изследвани данни за България - 5,81 от 10.
"Особено лошо е представянето на страната при безпристрастността на съдилищата, доверието в полицията и защитата на правото на собственост. Така, докато в останалите страни членки на ЕС оценките са около 8 т., резултатът на България е близък и дори по-нисък от този в държави като Руанда, Уругвай, Молдова", става ясно от изследването.
Тези проблеми спъват инвестициите, предприемачеството и дългосрочното развитие на икономиката. Това не може да бъде компенсирано и преодоляно с по-добри постижения в други измерения на свободата, казват от ИПИ.
Те показват и пряката връзка между икономическата свобода и богатството на държавата, което засичат по БВП на глава от населението.
Сравнението между най-свободните 41 държави и най-несвободните 41 държави показва следните разминавания:
- Брутният вътрешен продукт на човек от населението е близо 8 пъти по-висок;
- Доходът на най-бедните 10% от населението е над 8 пъти по-висок;
- Продължителността на живота е с 16 години по-висока;
- Детската смъртност е 9 пъти по-ниска;
- Нивото на бедност от много по-ниско;
- Хората в свободните държави считат себе си за по-щастливи.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: