Съмнения за нарушени избирателни права на гражданите вкараха Асен Василев в обяснителен режим Снимка: © Булевард България

Коментар на финансовия министър Асен Василев за "изчистване" на избирателните списъци създаде спекулации за нарушаване на изборните права на гражданите и вкара МФ в обяснителен режим.

Причина за това е предложението на Василев от списъците да бъдат извадени хората, които са декларирали пред НАП, че са с трайно пребиваване в чужбина. То беше направено по време на заседанието на Министерски съвет на 19 май, когато се обсъждаше разпределението на министрите при подготовката за изборите на 11 юли.

„Може би с оглед на това, че в НАП има масиви с хора, които са декларирали, че са с трайно пребиваване в чужбина, е добре тези хора да бъдат извадени от списъците. Някаква работна група да се случи. Не знам колегите от МВР дали могат да подадат списък на хора с актуални лични документи – било то паспорти, било лични карти. Хора без български лични документи няма как да гласуват, така че всъщност списъците да бъдат кросчекнати с тези два налични масива от държавните институции, за да бъдат допълнително изчистени от мъртви души“, казва Асен Василев на заседанието.

Премиерът Стефан Янев приема предложението да се разгледа и нарежда на вътрешния министър Бойко Рашков да създаде работна група, която да „прецени какво е възможно и какво не е възможно”. Предложението на Василев беше разтълкувано като идея да от списъците да се изхвърлят българите, които не плащат данъци в страната.

От МФ обаче уточниха, че в случая няма ограничаване на конституционните права на гражданите, а се поставят на обсъждане два конкретни въпроса:

1) "Как може български граждани, които не притежават валидни български документи за самоличност – лична карта, международен паспорт и др., да упражнят правото си на глас? И ако не може, трябва ли те да фигурират в избирателните списъци в България?;

2) Да се обмисли дали български граждани, които официално са декларирали, че имат постоянен адрес в чужбина, да се извадят от избирателните списъци по адрес на местоживеене в България, като в същото време запазят правото си да гласуват в чужбина или в България по досегашния ред за гласуване по настоящ адрес?".

Тоест - хората с трайно местожителство в чужбина да не са в списъците в България, за да се избегне дублиране и възможни злоупотреби.

Гласуващите в чужбина трябва да попълнят декларация в съответната секция, че няма да упражнят правото си на глас на друго място. Процедурата е „относително лесна“, казват от Министерството на финансите.

„В същото време, от години наблюдатели коментират, че наличието на стотици хиляди изселили се от България и починали в списъците е предпоставка за манипулации, не липсват и призивите за въвеждане на т.нар. активна регистрация – именно с цел справяне с този проблем“, отбелязват от ведомството.


Противно на вота от чужбина, посланикът ни във Великобритания иска по-малко секции



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Верижна катастрофа блокира магистрала "Тракия" в района на Пазардик

Ударили ли са се 3 коли и камион

08:38 - 23.11.2024
Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024