Само трима от 26-те бъдещи еврокомисари са били одобрени без проблем в една от първите проверки за конфликт на интереси на кандидатите за ЕК, съобщава "Politico".
Комисията по правни въпроси на Европейския парламент (JURI) е установила, че номинациите на Полша, Унгария и Нидерландия не са в конфликт на интереси.
По време на заседание, продължило 3 часа и половина, са били обсъдени декларациите на всички 26 кандидати. Членовете на правната комисия проверяват миналото на всеки един от тях като първа стъпка от "изпитите" на следващите еврокомисари. Ако бъде установен някакъв конфликт на интереси в миналото им, комисията в ЕП може да отхвърли някоя от номинациите.
В крайна сметка комисията по правни въпроси се съгласи с обикновено мнозинство, че на 23 от кандидатите за членове на ЕК трябва да им бъдат изпратени уточняващи въпроси. Така те ще трябва да предоставят повече информация предвид факта, че голяма част от разглежданите досега формуляри са празни, пише "Politico".
Бъдещите еврокомисари сами попълват декларациите си, които изпращат в парламентарната комисия. По документи те трябва да разкрият всяко имущество над 10 хил. евро. Евродепутатите се усъмниха, че всички са изпълнили тази стъпка, тъй като само няколко номинирани са го сторили.
Българският кандидат-еврокомисар Екатерина Захариева е сред дългия списък от хора, които може да отговарят на уточняващите въпроси. Изданието "Euractiv" съобщава, като се позовава на свои източници, че тя е декларирала две къщи в България и Гърция. Имотите - собственост на нея и съпруга ѝ Ангел Захариева, са повдигнали въпроси сред евродепутатите.
Любопитството им е предизвикано от липсата на обяснение откъде точно са дошли средствата за изграждането на недвижимите имоти. Те са били построени по време, когато Захариева е на поста външен министър в кабинета "Борисов 3".
Пред комисията в ЕП тя е декларирала:
- къща в София от 484 кв. м., построена през 2018 г. върху парцел, придобит през 2007 г.
- къща със студия от 200 кв. м в Халкидики, Гърция, построена през 2019 г. върху земя, придобита през 2008 г.
- разплащателна сметка в размер на 122 хил. лв
- актив в полза на дружеството на съпруга ѝ "Анзак Инвест" ООД в размер на 572 622 лв.
- спестявания на стойнот 38 хил. евро
До името на Захариева има и друга въпросителна. През септември "Politico" я постави в своя списък с кандидати, които потенциално могат да бъдат отхвърляни от ЕП. Аргументите за това са свързани със скандала за незаконна продажба на български паспорти през 2018 г.
Бивш служител на имиграционните служби я обвини тогава, че е знаела за схемата, докато е била министър на правосъдието. Захариева отрича обвиненията, няма и съдебен процес срещу нея, но обвиненията със сигурност хвърлят сянка по пътя ѝ към ЕК.
Очаква се правната комисия на Европейския парламент да се произнесе по декларациите до 18 октомври. Следващият етап е изслушване от съответните парламентарни комисии, които ще се проведат между 4 и 12 ноември.
Politico: Захариева може да се размине с ЕК заради скандала с паспортите
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз в рамките на програмата за безвъзмездни средства, отпускани от Европейския парламент за дейности в областта на комуникацията. Европейският парламент не е участвал в неговата подготовка и по никакъв начин не е отговорен за или обвързан с информацията, данните или мненията, изразени в рамките на проекта, за които отговорност съгласно приложимото право носят единствено авторите, интервюираните лица, редакторите или разпространителите на програмата. Европейският парламент не може също така да поема отговорност за евентуални преки или непреки щети, нанесени при осъществяването на проекта.