Санкционираният Румен Овчаров не се притеснява, че е в списъка "Магнитски" Снимка: © БСП

Бившият министър на енергетиката и член на БСП Румен Овчаров заяви, че не се притеснява от факта, че е включен в списъка "Магнитски" със санкционирани от САЩ българи.

Малко преди началото на 50-ия юбилеен конгрес на БСП Овчаров отговори лаконично на няколко журналистически въпроса по повод наложените срещу него санкции.

"Съединените щати могат да си говорят каквото искат. Нищо не ме притеснява. Тук ще се блъскаме ли, или ще вървим? Нямам какво да кажа. Ако имам нещо да кажа, че ви извикам и ще ви кажа. Сега ако обичате, ме освободете", каза той, цитиран от БНТ.

Вчера Министерството на финансите на САЩ санкционира още петима българи заради тяхното широко участие в корупционна дейност в България. В списъка, освен Овчаров, са още бившият министър на финансите от ГЕРБ Владислав Горанов, бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" Александър Николов, както и бившите депутати от БСП Иван Генов и Николай Малинов.

Според САЩ, Овчаров многократно се е "замесвал в корупционни енергийни договори с руски енергийни компании, като е получавал подкупи и други облаги в замяна на договори с фиксирани цени за руски газ и ядрено гориво, както и за подкрепа на поръчки в АЕЦ "Козлодуй".

Министерството на финансите твърди, че той е получил "над 5 милиона евро в офшорни банкови сметки" в периода, в който е служила като енергиен министър (2005-2008).


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025
Кино и сериали

„Minecraft: Филмът“ – любимата игра оживява във Видеотеката на A1 Xplore TV

Видеотеката на A1 Xplore TV предлага разнообразие от български и чуждестранни заглавия във всички жанрове

14:32 - 20.05.2025
Култура

Oh! Jazz и United Group пренасят ексклузивно джаз съдържание в Югоизточна Европа

Партньорството включва и подкрепа на местната джаз продукция и международна сцена за регионалните таланти.

14:25 - 20.05.2025
Важно днес

Делото за поста на Емил Кошлуков в БНТ най-после ще се реши след 3 г. протакане

ВАС трябва да се произнесе окончателно по казуса до 30 дни

13:44 - 20.05.2025
Кино и сериали

Дензъл Уошингтън изненадващо получи почетна "Златна палма" в Кан

Надграждането бе предшествано от кратък инцидент на червения килим

13:22 - 20.05.2025