Съветът за сигурност на ООН прие първата си съвместна резолюция за войната в Украйна, която призовава за бързо прекратяване на конфликта, но по никакъв начин не посочва Русия като негов инициатор и агресор.
Това беше първият път, когато най-мощният орган на ООН взе съвместно решение за войната. Текстът беше приет с необходимото мнозинство, като получи подкрепата на 10 от 15-те постоянни членове на Съвета, включително Русия, която досега неизменно налагаше вето по този въпрос.
САЩ, Русия и Китай гласуваха "за" резолюцията, а всички 5 европейски страни в съвета - Великобритания, Франция, Словения, Дания и Гърция, се въздържаха. По принцип Великобритания и Франция имат правото да наложат вето на резолюциите на Съвета за сигурност, но те не са се възползвали от това си право от 1989 г. насам.
В предложения от Вашингтон документ, озаглавен "Пътят към мира", Москва не се посочва като агресор във войната, не се призовава за изтегляне на руските войски и не се споменава териториалната цялост на Украйна. Всичко, което се изисква, е просто бързо прекратяване на конфликта, без да се уточняват каквито и да било условия.
Съгласно международното право резолюциите на Съвета за сигурност на ООН са задължителни.
Съединените щати на два пъти застанаха на страната на Русия при гласуванията в ООН за руската война в Украйна.
Първо двете страни се противопоставиха на изготвената от Европа резолюция, в която се осъждат действията на Москва и подкрепят териториалната цялост на Украйна. Документът все пак беше приет и без техните гласове от Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
След това те гласуваха заедно и за изготвена от САЩ резолюция за край на войната в Украйна, в която няма критики към Москва. Всичко това отразява промяната на политиката на Тръмп по отношение на Украйна и все по-голямото разклащане на трансатлантическия алианс.
Защо Европа се въздържа?
Британският посланик в ООН Барбара Удуърд се обяви ясно против резолюцията на заседанието на Съвета за сигурност.
"Не може да има равнопоставеност между Русия и Украйна, когато този орган обсъжда тази война", каза тя.
Френският посланик Никола дьо Ривиер също отбеляза, че няма как да има мир и сигурност, ако "агресията бъде възнаградена".
Досега Съветът за сигурност не успяваше да приеме единна резолюция за войната в Украйна, тъй като Русия като постоянен член неизменно налагаше вето.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: