Сделката за ЧЕЗ най-после приключи: "Еврохолд" е новият собственик

Продажбата на активите на ЧЕЗ в България най-после е факт - "Еврохолд" официално става собственик на седемте дружества на енергийната компания в страната.

Досега ЧЕЗ отговаряше за разпределянето на енергия на територията на София, София-област, Благоевград, Кюстендил, Перник, Плевен, Ловеч, Монтана, Враца и Видин, с над 2,9 млн. жители.

Сделката е най-голямата в енергийния сектор на страната за последните 17 години и една от големите в региона. Тя е на стойност 335 млн. евро и се реализира чрез Eastern European Electric Company (EEEC), която е 100% собственост на Еврохолд.

С придобиването и интегрирането на активите на ЧЕЗ Груп, Еврохолд ще доставя услуги на повече от 7 милиона потребители и ще има над 6000 служители в 11 държави в Централна, Източна и Югоизточна Европа (ЦИЮИЕ), както и от бившия СССР. Eastern European Electric Company ще експлоатира и поддържа 24 971 км мрежа средно напрежение и 32 989 км мрежа ниско напрежение.

„Тази сделка гарантира приток от над 500 млн. евро в българската икономика, ако пресметнем общата стойност на транзакцията, в това число цената, предстоящото задължително търгово предложение към миноритарните акционери в две от придобитите компании и инвестиционната програма на ЧЕЗ в България.“, коментира председателят на Надзорния съвет на Еврохолд България Асен Христов.

Финализирането на сделката между ЧЕЗ и "Еврохолд" слага край на дългогодишните опити на чешката компания да се освободи от активите си в България.

В началото на 2018 г. изненадващо беше обявено, че неизвестното дружество "Инерком" на Гинка Върбакова е поискала да купи ЕРП-то. Опитът за продажба тогава приключи с голям политически скандал, (неприета) оставка на енергийния министър Теменужка Петкова и промяна в закона за енергетиката, която даде повече правомощия на КЕВР в разрешителния режим на подобни сделки.

Еврохолд“ прояви интерес към придобиване на „ЧЕЗ“ още през 2019 г. Тогава обаче Комисията за защита на конкуренцията отказа да даде разрешение. „Еврохолд“ обжалва в съда и КЗК промени позицията си.

В един от изтеклите записи с гласа на премиера Бойко Борисов се чуваше как той възлага на събесеника си да "раздуе това, че вкарах КФН в "Еврохолд" и добавя, че ще "размаже физиономията на тоя, че не се съобразява с мен". По-късно Борисов отрече да е притискал компанията.


Прокуратурата не откри престъпление в записите с гласа на Борисов Прокуратурата не откри престъпление в записите с гласа на Борисов


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024