Netflix ще направи своята хитовата драма Adolescence достъпна безплатно във всички средни училища във Великобритания.
Инициативата, подкрепена от министър-председателя Киър Стармър, цели да предизвика дискусия сред тийнейджърите за насилието срещу жени и момичета и опасностите от онлайн радикализацията.
„Труден за гледане, но необходим“ – Киър Стармър и разговорът, който Adolescence отключи
Сюжетът на Adolescence проследява 13-годишнят Джейми Милър, обвинен в убийството на своя съученичка, и изследва как онлайн общностите - често неразбираеми за родителите и учителите - могат да повлияят на подрастващите.
Само месец след премиерата си сериалът е гледан над 66 милиона пъти по света и се превърна в една от най-обсъжданите британски продукции на годината.
Популярността на сериала не е изненадваща - проблемите с агресията между деца, свободния достъп до порнография и сексистко съдържание в социалните мрежи са все по-тревожни.
Adolescence провокира и политическа реакция на най-високо ниво.
Министър-председателят Киър Стармър посрещна екипа зад сериала – сценариста Джак Торн и продуцентката Джо Джонсън – в резиденцията на „Даунинг стрийт“ за специална кръгла маса, посветена на детската безопасност онлайн.
Стармър заяви, че няма „лесно решение“ за спирането на радикализацията на момчета онлайн, като определи разпространението на женомразието сред мъжките социални мрежи като „културен проблем“.
"Като баща, не ми беше лесно да гледам този сериал с децата си“, призна той.
„Но вярвам, че прожекциите в училищата ще помогнат на учениците по-добре да разберат какво представлява мизогинията и колко дълбоко тя може да се вкорени още в ранна възраст.“
Създателите на сериала подчертават, че той е замислен не просто като история, а като повод за започване на обществен дебат.
„Фактът, че сериалът ще се гледа в училищата, надхвърля очакванията ни. Надяваме се, че ще доведе не само до разговори между ученици и учители, а и между самите ученици“, сподели Джак Торн.
Актьорът в ролята на бащата Стивън Греъм подчерта, че Adolescence нарочно избягва клишето за „проблемното семейство“.
„Ами ако причината не е в семейството? Ами ако всички носим отговорност – училището, обществото, родителите, медиите?“
Сома Сара, основателка на инициативата Everyone’s Invited, която събира свидетелства за сексуално насилие между деца, подчертава пред "Асошиейтед Прес", че тормозът често започва много по-рано, отколкото се смята – понякога още в началното училище.
Организацията ѝ е събрала хиляди анонимни разкази от момичета и жени за случаи на опипване, обидни коментари, нежелано физическо докосване и други форми на насилие на територията на училищата.
Над 1600 от тези свидетелства се отнасят за случки в начални училища.
„Тези истории показват колко рано започва всичко – и колко често децата упражняват насилие едни върху други. Това е тежката реалност“, казва тя.
„Разривът между поколенията никога не е бил по-голям. Родителите също трябва да разбират как работят платформите, в които децата прекарват часове – TikTok, Snapchat, Instagram, YouTube“, добавя тя.
Британската полиция вече регистрира над милион престъпления годишно, свързани с насилие срещу жени и момичета – една пета от всички регистрирани престъпления в страната.
Когато едно дете извърши нещо непоправимо, не само то трябва да отговаря, а цялото общество, казва още Сома Сара.
Яна Титова: Децата не са виновни, те ни повтарят – по-шумно, по-крайно, по-вулгарно
Познаваме ли децата си? Отговорът може да е страшен
Безмилостен, смразяващ, но необходим – „Adolescence“ е сериал, който всеки трябва да гледа
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: