Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел настоя за бързо и прозрачно разследване на поредицата от нередности по време на изборите в Грузия и заяви, че ще включи темата в дневния ред на срещата на върха на ЕС през ноември. Тя ще е в Будапеща, защото Унгария е ротационен председател на Съвета на ЕС, но премиерът Виктор Орбан изглежда заема противоположна позиция.
По предварителни данни управляващата партия в Грузия - "Грузинска мечта", печели близо 54% от гласовете на парламентарния вот, който се проведе в събота. Четири опозиционни партии, които постигнаха договорка за общ следизборен алианс, минават 5-процентната бариера за влизане в парламента. Това са “Коалиция на промяната” - 10,81%, “Единство - национално движение” - 10,07%, “Силна Грузия” - 8,72%. “Гахария - За Грузия” - 7,73%
Три отделни мисии за наблюдение на изборния процес обаче съобщиха за редица нарушения, включително подправяне на бюлетини, подкупи, сплашване на избиратели и насилие в близост до избирателните секции, които биха могли да са повлияли на резултата.
Резултатът от преброяването на гласовете в почти всички избирателни секции беше удар за прозападните грузинци, които смятаха вота за избор между управляващата партия, която не крие добрите си връзки с Русия, и опозицията - устремила се към бърза интеграция в ЕС.
Мишел заяви, че ще включи темата в дневния ред на неофициалната среща на върха на ЕС в Будапеща на 8 ноември, на която ще бъде направена „оценка на ситуацията и ще бъдат определени следващите стъпки в отношенията ни с Грузия“.
Той също така призова грузинското правителство да демонстрира твърдия си ангажимент за пътя на страната към ЕС.
„Конструктивният и приобщаващ диалог в целия политически спектър сега е от първостепенно значение“, каза той.
На този фон стана ясно, че унгарският министър-председател Виктор Орбан ще посети Грузия в понеделник и ще се срещне с министър-председателя на страната. На 1 юли Будапеща пое председателството на Съвета на ЕС до края на годината.
Така на практика Орбан придава легитимност на правителството, което е изправено пред обвинения в манипулиране на вота.
В изявление, публикувано в неделя вечер, ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че изборите в Грузия са се характеризирали с „неравнопоставеност, разединяваща кампания в поляризирана атмосфера и значителни опасения относно въздействието на последните законодателни изменения върху този изборен процес“.
Орбан обаче зае коренно различна позиция. Още преди да бъдат публикувани резултатите от изборите, той поздрави премиера Иракли Кобахидзе и партията „Грузинска мечта“ за „съкрушителната им победа“ в събота.
„Народът на Грузия знае какво е най-добро за страната му и изрази мнението си днес!“, написа в X министър-председателят на Унгария.
Говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач използва същата социалната платформа, за да поясни, че „официалното посещение“ е организирано по искане на Грузия.
Орбан ще бъде придружен от унгарския министър на външните работи Петер Сиярто, министъра на икономиката Мартон Наги и министъра на финансите Михай Варга.
Това е поредната визита, която ще подчертае сериозните различия във външната политика между Унгария на Орбан, която е ротационен председател на Съвета на ЕС за шест месеца, и другите страни от ЕС.
През лятото Орбан предизвика възмущението на лидерите на ЕС с поредица от „мирни посещения“, както той ги нарича. Освен Украйна, той посети Русия - като е единственият лидер от ЕС, който се е ръкувал с президента Владимир Путин от началото на пълномашабната война, която Москва води. Орбан посети и Китай, който е сред малкото партньори на Кремъл.
Президентката на Грузия не призна изборите - това е като "да позволим Русия да нахлуе"
Опозицията отказва за приеме изборите в Грузия. Готви протести (Обновена)
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: