Китайският гигант за бърза мода Shein затъва във все повече съмнения около етичните стандарти и бизнес модела, който следва.
Компанията попадна под кръстосан разпит в британския парламент тази седмица. Представителката ѝ - главния юрисконсулт за Европа, Близкия изток и Африка Жу - не успя да отговори на серията от неудобни въпроси на английските депутати. Те искаха да научат повече за материалите в продуктите, които Shein предлага, условията във фабриките, с които доставчикът работи, и дали се използва принудителен работнически труд - все подозрения, които тегнат над китайския търговец.
Shein обаче не даде никакви конкретни отговори, а мълчанието предизвика само още по-голям проблем.
Публичното изслушване се проведе в парламентарната комисия по бизнес и търговия, която разглежда нов законопроект. Той цели да предотврати вноса на стоки във Великобритания, произведени при лоши условия на труд.
Shein е една от няколко чуждестранни компании - заедно с китайския си конкурент Temu и американската верига McDonald's, които трябваше да дадат обяснения за продуктите си и как се отнасят към своите работници.
Всички погледи обаче са насочени към Shein, която миналата година обяви желанието си да бъде листната на Лондонската фондова борса. За да се случи това обаче, компанията трябва да отговори на регулаторните правила за търговия във Великобритания, а изслушването в парламента се смяташе за първия неофициален тест за това. Резултатът е провал.
Shein не знае какво продава
Британските депутати не бяха никак впечатлени от отговорите на Shein - защото такива почти нямаше.
Koмпанията, която е основана в Китай, но сега е със седалище в Сингапур, е подложена на критики заради липса на политики за опазване на околната среда и работните си практики.
На изслушването в Лондон не се яви член от ръководството на Shein, а главният юрисконсулт за Европа, Близкия изток и Африка Жу Инан.
Тя заяви, че не може да отговори на въпросите, свързани с веригите за доставки и трудовите условия. Жу Инан поне няколко пъти избегна отговора на най-важното питане - за състава на продуктите на Shein. Британските депутати искаха да знаят дали в дрехите, които търговецът продава, се съдържа памук от китайския регион Синдзян, за който е известно, че се набавя чрез принудителен труд.
Няколко разследвания от последната година направиха шокиращи разкрития за етиката на компанията, свързани с нарушения на човешките права. Миналата година група американски законодатели поискаха Shein да бъде разследвана по подозрения, че за производството на някои от дрехите се използва принудителен труд на уйгури (тюркска етническа група - б.ред.) в Китай.
Юрисконсултката не успя да разсее съмненията, като не даде точни отговори. Поиска да изпрати допълнително писмо до комисията след изслушването. Британските депутати обаче настояваха отговор с поне "да или не".
Жу Инан се оправда, че Shein не притежава собствени фабрики, а работи с "голяма мрежа от доставчици" - предимно в Китай, но също и в Турция и Бразилия. Тя добави, че компанията спазва "законите и разпоредбите в страните, в които работим".
"Ако знаете, че работите с доставчици в Китай, защо не ни кажете дали някои от тях предлагат памук от Синдзян", попита я един от депутатите.
"I find it very unhelpful and disrespectful that you're here doing this."
— PoliticsJOE (@PoliticsJOE_UK) January 8, 2025
"It's wilful ignorance."
MPs in the Business Committee grill SHEIN lawyer Yinan Zhu for avoiding questions about forced labour in the company's supply chain. pic.twitter.com/07i6zyiZSO
Представителката на китайския гигант обаче продължи да не дава информация и уточни, че ще трябва да поиска "разрешение", за да отговори на този въпрос.
Гневни реакции
Британската комисия натисна Shein и заради съмненията, че компанията използва принудителен труд. Депутатите се опитаха да изкопчат поне някакви данни с по-общи въпроси като: "Според вас има ли принудителен труд в китайския регион Синдзян" или "Колко часа седмично, според вас, трябва да работи един работник във фабрика доставчик на Shein".
Юрисконсултката обаче заяви, че не била тя човекът, който можел да прецени подобни неща.
Отказът от всякакви обяснения беше посрещнат с ответна реакция от членовете на комисията. Депутатът на либералите Чарли Мейнард обвини представителката в "преднамерено невежество".
❗️Asked repeatedly by @liambyrnemp whether Shein sources cotton from China or Xinjiang, Yinan Zhu from Shein can’t answer. But everybody knows the answer is yes.
— Luke de Pulford (@lukedepulford) January 7, 2025
When asked if Shein believes forced labour is a risk in Xinjiang, she says the same.
UK consumers take note. pic.twitter.com/k5tF81S1lj
"Сега влязох на вашия уебсайт и видях около 20 продукта, произведени от памук. И въпреки това казвате, че не можете да посочите дали Shein продава продукти, които са произведени в Китай и са направени от памук? Смятам, че това е напълно нелепо", каза той.
Жу отговори, че "прави най-доброто", на което е способна и "дава отговори според възможностите си".
Най-силните критики срещу представянето на Shein дойдоха от председателя на комисията - Лиъм Бърн от Лейбъристката партия.
"За компания, която продава стоки за 1 млрд. паунда на потребителите във Великобритания, комисията е ужасена от липсата на отговори. Не можете да ни кажете от какво са направени вашите продукти, не можете да ни кажете за условията, в които трябва да работят работниците, а нежеланието да отговорите на основен въпрос граничи с неуважение към комисията", обърна се той към юрисконсултката.
Как се представи Temu?
В рамките на същото изслушване един от най-големите конкуренти на Shein - Temu, също трябваше да отговаря на въпроси. Китайската компания обаче беше по-подготвена с отговоири.
Нейният юрисконсулт Стивън Хиъри заяви, че по-малко от 1% от продуктите, продавани в Temu на британски потребители, съдържат памук. Онлайн търговецът изрично посочи, че не работи с доставчици от Синдзян.
И двете компании обаче са изправени пред силни регулации по целия свят. Миналата година ръководителите на компанията майка на Temu - PDD Holdings - предупредиха инвеститорите за регулаторната несигурност по отношение на спазването на законодателството на световните пазари.
Temu е изправена пред разследване и от Европейската комисия заради подозрения, че чрез платформата се продават незаконни продукти.
В края на миналата година европейските органи уведомиха Temu за практики, които нарушават законодателството на Европейския съюз за защита на потребителите, като например показване на подвеждаща информация.
Възходът на Shein: Как китайският гигант за бърза мода стана по-търсен от марки като Nike и Adidas
ЕК разследва Temu за измамна търговия, незаконни стоки и "пристрастяващ" дизайн
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: