Швейцарският Brexit: Референдумът, който може да затвори границите Снимка: © Getty Images

Сравняват този референдум с Brexit, и неслучайно: на 27 септември Швейцария ще реши дали да ограничи правото на свободно движение за гражданите на ЕС на своя територия с едностранно решение.

Ако гласуването по инициатива на крайнодясната Швейцарска народна партия (SVP) бъде приета, това ще сложи край на отношенията на страната със съюза, които се регулират от близо 50 години със договор за свободна търговия от 1972.

В допълнение към него са подписани над 100 допълнителни споразумения, включително за свободното движение на хора, обществени поръчки, научни разработки, участие в образователни програми, и др. Ако Швейцария реши да затвори границите си, ЕС може да сложи край на свободния внос на швейцарски продукти. За разлика от раздялата с Великобритания, която беше пълноправен член от 1973 г., Брюксел не е длъжен да договаря нова сделка със Швейцария.

Ограничаването на миграцията е едно от основните обещания на швейцарските националисти, чиито симпатизанти смятат, че чужденците злоупотребяват с условията на действащата система. През февруари 2014 г. т.нар. "инициатива срещу масовата имиграция" за въвеждане на лимит върху допустимите чужденци в страната спечели 50,3% от гласовете на референдум. Прилагането й на практика обаче се оказа доста по-сложно, отколкото Швейцарската народна партия си представя.

Правителството отдели около 4 години, за да намери вариант, при който вотът да бъде уважен, но връзките с ЕС да не се нарушат необратимо. През юли 2018 г. бюрата по труда в Швейцария бяха задължени да предлагат наличните свободни места първо на безработните хора, регистрирани в съответния регион. Регулацията обаче не задоволява ръководството на SVP, най-голямата политическа сила във федералното събрание.

Новото предложение за референдум е отговорът на хардлайнерите срещу опита за търсене на компромис.

SVP е единствената голяма национална партия, която подкрепя инициативата за прекратяване на свободното движение на граждани на ЕС. В началото на 2020 г. повечето наблюдатели в страната смятат, че референдумът е обречен на неуспех. Отлагането му с 5 месеца до 27 септември (заради Covid-19) обаче започва да накланя везните в обратна посока.

Здравната криза, затварянето на границите заради пандемията, ръстът на безработицата и призивите за масивни държавни помощи в подкрепа на разклатената икономика връщат националистическите сантименти навсякъде по света. Швейцария не прави изключение.

Една седмица преди референдума, изследванията показват, че 63% от гражданите на страната не са склонни да рискуват търговското споразумение с ЕС заради предложението на SVP.

Швейцарският федерален съвет предупреждава, че последиците от референдума може да застрашат бъдещето на икономиката. Според правителството - потенциалните загуби от затварянето на европейските пазари може да достигнат между 460 и 630 млрд. швейцарски франка за период от 20 години. ЕС е най-големият търговски партньор на Швейцария

Почти 1/4 от жителите на страната са чуждестранни граждани. Гражданите от ЕС, Исландия, Норвегия и Лихтенщайн представляват 68% от 2,1 млн. чужденци, пребиваващи в Швейцария. Най-големите национални общности са от Италия, Германия и Португалия. Без национално гражданство, те нямат право да участват в избори и национални допитвания.

Позицията на ЕС е твърда: свободното движение на хора е фундаментален принцип на съюза и е неделимо обвързано със свободната търговия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024