Президентът на Китай Си Дзинпин пристигна в Сан Франциско, където ще се срещне с американския си колега Джо Байдън - първата им среща лице в лице от една година.
Двамата лидери ще вземат участие в тазгодишния форум за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество, фокусиран върху облекчаването на свободната търговия и развитието на регионалното съдействие.
Байдън изрази надежда, че предстоящите им разговори ще помогнат за подобряване на отношенията между САЩ и Китай, които са обтегнати през последната година.
„Целта ми е Вашингтон и Пекин отново да влязат в нормален курс на кореспонденция", заяви американският президент и добави, че е важно в случай на криза "да можеш да вдигнеш телефона и да говориш с другия".
"Трябва да се уверим, че нашите военни сили продължават да поддържат връзка помежду си", каза още Байдън пред репортери в Белия дом.
В навечерието на срещата Държавният департамент съобщи, че двете страни, които са най-големите замърсители в света, са се договорили да работят в по-тясно сътрудничество в борбата с климатичните промени. В съвместно изявление те посочват, че ще продължат усилията си за "утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб до 2030 г.", предава "Associated Press".
Според трима високопоставени представители на администрацията двамата световни лидери ще се срещнат във Филоли Естейт - къща-музей на около 40 км. южно от Сан Франциско, но локацията все още не е потвърдена официално.
Според BBC фактът, че Байдън и Си се срещат в Сан Франциско, където се намират Силициевата долина и водещите световни технологични компании, ще има значение за разговорите на срещата. Има предположения, че двамата могат да обявят създаването на работна група за обсъждане на изкуствения интелект.
Случващото се в Близкия изток и по-конкретно връзките на Пекин с Иран ще са една от по-спорните теми, които двамата държавни глави вероятно ще засегнат.
Chinese leader Xi Jinping has arrived in the United States for the first time in 6 years.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 15, 2023
He will attend the Asia-Pacific Economic Cooperation summit in San Francisco and meet with the US president today.
Xi Jinping will be in the United States on a visit until November 17. pic.twitter.com/S8JzWeuZ6Z
Първо посещение в САЩ от 2017 г. насам
Визитата на китайския президент е символична не само заради историческия контекст, в който се случва, но и защото е първата му на американска територия от шест години насам. Последният път, когато Си посети САЩ, беше по времето на Доналд Тръмп. Тогава той беше поканен и на питие в имението Мар-а-Лаго на милиардера.
Но Китай е много по-различен днес. Китайската икономика е по-забавена като следствие от пандемията от COVID-19 и кредитната криза в пазара на недвижими имоти, който някога беше основен двигател за растежа ѝ. Китай на Си Дзинпин шест години по-късно е изправен и пред сериозни предизвикателства.
През последните две години репресиите срещу различни сектори на икономиката, както и срещу видни китайски бизнесмени, предизвикаха несигурност в комунистическата страна. Наскоро те застигнаха и чуждестранни граждани и фирми, което засили тревогите на международната бизнес общност.
Чуждестранните инвеститори и компании вече изнасят парите си извън Китай в търсене на по-добра възвръщаемост на инвестициите другаде.
Младежката безработица се е увеличила до такава степен, че официалните власти вече не публикуват данни за нея. А междувременно ключови фигури от китайската сфера на отбраната изчезват мистериозно, което повдига въпроса дали се осъществяват политически чистки и защо,
На фона на срещата между Си и Байдън китайските държавни медии спряха да критикуват САЩ и вместо това започнаха да публикуват множество коментари, в които се изтъкват предимствата от възстановяването на двустранните отношения.
И двамата лидери се стремят да покажат на света, че макар САЩ и Китай да са икономически конкуренти, те не са се вкопчили в двубой с глобални последици. Отношенията им все повече се определят от различията им по отношение на контрола върху износа, Тайван и конфликтите в Близкия изток и Европа.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: