След разказа на Криско, баща на дете с Даун пита докога лекарите ще карат родителите да изоставят децата си

Личната кауза на рапъра Криско, който разказа за своето дете със синдром на Даун, продължава да предизвиква силен обществен дебат за нуждата от подкрепа към тези семейства.

Един от най-болезнените моменти в преживяното от Криско и жена му се оказа това, че са били съветвани от лекарите да оставят детето и "да си тръгнат", след като става ясна диагнозата му.

Музикантът сравни това нехуманно отношение с "фабрика за бутилки, в която всяка десета е дефектна" и трябва да се изхвърли.

Оказва се, че практиката на "добронамерените" съвети към родители да изоставят деца с увреждания изобщо не е нова, а явно се прилага от десетилетия.

За това свидетелства Чавдар Панов, чийто вече пораснал син Божан е със синдрома на Даун. Момчето и баща му станаха известни през април 2023 г. Първо заради анонимни подигравки в социалните мрежи след публикация на момчето с грешно изписване на "Буре мечката" вместо "Боримечката", но после - заради вторичната вълна на масова подкрепа, след Чавдар Панов разказа колко голям напредък всъщност е постигнал синът му въпреки здравословните си проблеми.

Сега Панов разкрива, че също като Криско е получавал непоискани предложения от лекари да "остави" детето си още след раждането.

"Това е абсолютен шок, трудно излечима травма, която е многократно по-голяма от новината за състоянието на детето ти. И понеже минава за акт на добра воля от страна на авторитет – специалист, много често подобни внушения се прехвърлят върху роднини на родителите, които, отново с най-добри чувства се опитват да "помогнат", включвайки се в хора от доброжелатели", казва той в публикация във Facebook.

Бащата призовава медиите да се фокусират върху въпроса защо дори 20 години по-късно лекарите продължават с това неприемливо поведение.

"В медицинските университети ли ги учат на това? В болниците от колеги ли се научават? От Министерството на здравеопазването ли имат подобни инструкции? Има ли някаква одобрена програма, протокол някакъв за работа с родители при такива случаи? А възможно ли е да има някакви други извънболнични фактори, които да влияят на лекарите?", пита той.

Чавдар Панов споделя, че подобен акт обрича родителите на "доживотна вина" за това, че са изоставили детето си и дори не знаят дали то е живо.

Вместо това, казва той, медиците би трябвало да осигурят на семейството истинската информация:

  • "че развитието на детето зависи в много голяма степен от тях самите, че ще им носи радост, със сигурност не по-малка от едно здраво дете, а често и по-голяма, когато виждат резултатите от усилията си;
  • че обществото се е променило и ще приеме детето повече, отколкото преди десетилетия (но и още дълъг път ще му трябва на това общество за пълната му интеграция);
  • че медицината е напреднала и ще може да окаже голяма помощ за всякакви, свързани с основното състояние допълнителни проблеми".

Дори предоставянето на контакти на сдружения на родители - по подобие на децата с новооткрит диабет - би могло да помогне на младите хора.

Синдромът на Даун е състояние, при което детето се ражда с допълнителен хромозом, а това се отразява върху развитието на тялото и мозъка му. Според публично достъпна информация - в България се раждат около 100 бебета с Даун всяка година.

Самата диагноза не означава, че детето е "обречено" да няма пълноценен живот. Имат специфичен външен вид, някои характерни здравословни проблеми. Тежестта на всеки един от ефектите на допълнителната хромозома обаче варира в големи граници.

По света има множество примери на хора със синдром на Даун, които се развиват професионално - включително като политици, актьори, журналисти, модели, атлети.

Денят на слънчевите деца: Как хората със синдром на Даун разбиват предразсъдъците

"Буре мечката" не заслужава присмех, а дълбоко уважение: Истинската история зад една снимка във Facebook


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Работното време на Kaufland на Коледа и Нова година

Какво ще е работното време на 24 декември (Бъдни вечер) и 31 декември?

14:52 - 19.12.2024
Важно днес

Съдът остави Лъчезар Ставрев за постоянно в ареста (Обновена)

Сътрудникът на Асен Василев беше доведен в съда с белезници на ръцете и на краката

14:00 - 19.12.2024
Важно днес

Асен Василев: Данъчното облекчение за дете пада от 600 на 20 лв., ако не се удължи Бюджет 2024

ПП-ДБ призова правителството за спешни мерки за финансовата рамка за догодина

13:31 - 19.12.2024
Важно днес

51 присъди "Виновен" по мегапроцеса за сексуално насилие "Пелико" 

Всички подсъдими получиха присъди, а главният виновник ще лежи в затвора 20 години

12:28 - 19.12.2024
Политика

Главчев няма да подписва договора с Украйна, след като НС отказа да се занимава с темата

"Да ме обвиняват, че провалям преговорите за властта, вече ми идва в повече"

11:23 - 19.12.2024
Важно днес

Борислав Сарафов поиска имунитета на Лена Бориславова и други петима депутати

В списъка има депутат от ДПС-Ново начало

11:21 - 19.12.2024