Християнският свят е бил "смутен, съблазнен и оскърбен" от части от откриването на Олимпийските игри в Париж.
Това обявява Светият синод на Българската православна църква в позиция, разпространена пет дни след церемонията на 26 юли.
В нея се посочва, че представените художествени образи - независимо от декларираните от организаторите мотиви - "противоречат и са напълно несъвместими с християнската нравственост".
Според митрополитите спектакълът влизал в противоречие и "със здравия човешки разум, с естественото човешко право, с вековните европейски естетически критерии, както и с класическия идеал за красиво - здрав дух в здраво тяло, заложен в идеята на Олимпийските игри."
От Светия Синод обвиняват организаторите в "пошлост и идейна безвкусица", които били само част от проблема.
"Много по-важният въпрос обаче остава за предизвикателното, дискриминационно и оскърбяващо религиозните чувства на вярващите християни отношение, което ние не можем да приемем и да премълчим. Тук Христос е категоричен: "Който съблазни едного от тия малките, които вярват в Мене, за него е по-добре да му надянат воденичен камък на шията и да го хвърлят в морската дълбочина. Горко на света от съблазните, защото съблазни трябва да дойдат; обаче горко на оногова човека, чрез когото съблазън дохожда» (Мат. 18: 6-7)," пише в позицията.
В нея се призовава за опазване на "непреходните християнски ценности", като се казва, че "пътят на нашия народ е европейският път, но ние сме за християнска Европа; за Европа, която уважава и почита своята история и корени."
Нетрадиционната церемония по откриването на Олимпийските игри на брега на Сена на 26 юли си навлече критика предимно от крайнодесни политици, консерватори, както и на френската католическа църква.
Най-много противоречия предизвика частта, наречена "Празник", при която танцьори и драг-кралици стоят едни до други пред дълъг подиум с червен килим в кадър, а на преден план се появява френският артист Филип Кристин, гол и боядисан в синьо, в плато с храна.
Организаторите вече се извиниха на всички, които са се почувствали засегнати от сцената. Артистичният директор на церемонията Тома Жoли обясни, че тя не е била вдъхновена от "Тайната вечеря" и изобразява езически празник, свързан с боговете на Олимп.
През юни Българската православна църква излезе с позиция срещу провежденето на София Прайд, в която се посочваше, че архиереите се отнасят с "пастирска загриженост, отговорност и отеческа любов към всички", но се "противопоставят на опитите грехът да се налага като норма и ценност в българското общество".
През 2009 г. пък Св. Синод осъди концерта на Мадона в София, тъй като нейните изпълненния показвали "неуважително отношение към събитията и становищата на вярващите християни".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: