1300* - това е средният брой на снимките, които майки, бащи, баби, дядовци и други роднини публикуват в социалните мрежи на едно дете, преди то да навърши 13 години и да реши самостоятелно дали и как да създаде свой профил в интернет.
80% от децата имат дигитално присъствие още преди да станат на 2 г.
На пръв поглед - безобидно занимание, с което гордите родители искат да запазят и да покажат ценните моменти от живота. Тази практика е толкова масова, че се е сдобила с име: "sharenting", или непрекъснатото споделяне на снимки и информация за децата в профилите на родителите.
Други дори превръщат децата си в част от рекламно риалити шоу в Instagram, в което жертват личното им пространство за финансова изгода.
Франция обаче обмисля как да въведе правила, които да регулират този тип поведение на родителите, което поставя под риск и уврежда интереса на непълнолетните, пише "Madame Figaro".
Депутати от управляващата партия на Еманюел Макрон са внесли проектозакон, който цели да гарантира спазването на правата на децата в социалните мрежи.
Още в края на 2020 г. Франция регулира комерсиалната експлоатация на т.нар. "деца инфлуенсъри" до 16-годишна възраст, като им дава право на "дигитално забравяне" (т.е. платформите са длъжни да изтриват техните видеа), което могат да упражняват без съгласието на родителите си, и им гарантира, че част от приходите ще бъдат влагани в спестовна сметка на името на детето.
Извънредното излагане на снимки на подрастващи в интернет и "надпреварата за харесвания" може да доведе до психологически проблеми, особено при самовъзприятието на тийнейджъритe - като включва риск от кибертормоз и подигравки, се казва в мотивите на проектозакона, който ще влезе за обсъждане през март 2023.
Френските депутати виждат опасност и в поведението на млади родители - инфлуенсъри, които произвеждат съдържание с образа на синовете и дъщерите си, без да се замислят къде ще попадне то.
В мотивите са цитирани данни от американска организация за защита на отвлечени или експлоатирани деца, според които 50% от снимките, споделяни в нелегални форуми за детска порнография, първоначално са публикувани онлайн от родители.
Някои родителите споделят клипове или снимки, в които показват унизителни или подигравателни ситуации, в които изпадат децата им - архив, който впоследствие може да бъде използван в тяхна вреда.
Според изследване, проведено от Microsoft през 2019 г., четирима от всеки десет тийнейджъри смятат, че родителите им прекаляват със споделянето на техни снимки или информация за тях в интернет.
Ако законът се приеме, ще въведе понятието за защита на личните данни на децата в рамките на родителската власт и ще изясни случаите, в които трябва да се изисква съгласието на двамата родители или на детето за публикуване и изтриване на съдържание. Отговорността за детето ще включва и задължение да се полагат грижи за тяхното право на лично пространство онлайн.
* Според изследване на британската служба за защита на децата от 2018 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: