Сръбският президент Александър Вучич се обяви срещу студентската блокада на сръбската национална телевизия РТС. Той поиска от компетентните органи да предприемат мерки за възстановяване на обществения ред, като не изключи използването на сила.
"Моля ги, доколкото това е възможно, да го направят без използването на сила. Когато е необходима сила, тя да бъде възможно най-малко, за да се реши въпросът," каза Вучич във видео, публикувано в профила му в Инстаграм.
Антиправителствените протести в Сърбия не стихват. Безсрочната блокада на Сръбската национална телевизия продължава над 80 часа, като дори възпрепятства излъчването на част от програмата.
Студентите настояват за обявяване на нов конкурс за избор на членове на сръбския регулатор за електронни медии, или спиране на проправителствените обществени медии.
Студентите обявиха, че ще празнуват Великден пред РТС и призоваха гражданите да се присъединят към тях.
#BREAKING #Serbia JUST IN: The blockade of Radio-Television of Serbia (RTS) is still ongoing in Belgrade.https://t.co/AKJvgKtP6v pic.twitter.com/DhzInnhC60
— The National Independent (@NationalIndNews) April 16, 2025
Масов митинг се провежда и пред Дирекцията на криминалната полиция в Белград. Протестът е в подкрепа на ректора на Белградския университет проф. Владан Джокич, който е бил привикан в полицията да даде показания в рамките на предварително разследване по обвинение за злоупотреба със служебно положение.
Повече подробности не се съобщават, но преди дни министърът по публични инвестиции, Дарко Глишич, заяви че проф. Джокич трябва да бъде арестуван, като го обвини в "игра с парите на хората" и дори си позволи да го нарече "лицето на злото".
Всичко това се случва на фона на политически натиск върху академичната общност в Сърбия, заради нестихващите студентски протести вече шест месеца, които избухнаха след трагичен инцидент в Нови Сад, който отне живота на 15 души.
Преди дни стана ясно, че сръбската полиция е арестувала инженера геолог Зоран Джаич, който пръв посочи недостатъците при реконструкцията на жп гарата в Нови Сад. При падането на козирката на гарата на 1 ноември миналата година загинаха 15 души, което отприщи вълна на нестихващи протести с искане за оставката на правителството и на президента Вучич.
Сърбия арестува инженера, който пръв заговори за корупция за гарата в Нови Сад
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: