Все още се чакат окончателните резултати от изборите в страната и чужбина. Очаква се днес последните четири Районни избирателни комисии да предадат на ЦИК изборните протоколи. Това са РИК в Русе, Софийска област, Стара Загора и Шумен.
До четвъртък ЦИК трябва да въведе повторно данните от протоколите за проверка, както и да отстрани евентуални грешки. След това комисията ще обяви окончателните резултати от гласуването и разпределението на мандатите.
При обработени 98,92% от протоколите – "Има такъв народ" изпреварва ГЕРБ-СДС с 0,22%. Партията на Слави Трифонов води с 23,91% пред тази на Борисов, която има 23,69%. БСП остава трета с 13,51%, следвана от „Демократична България“ с 12,56%. ДПС събира 10,66 на сто подкрепа, а „Изправи се! Мутри вън!“ е последната формация, която влиза в 46-ото Народно събрание с 5,03%.
Резултатите от изборите по области: "Има такъв народ" отнема територии на ГЕРБ и БСП в България
Европейският парламент може да изпрати в България проверка, която да установи как се усвояват евросредствата. Това стана ясно по време на последното заседание на комисията по бюджетен контрол в ЕП.
От Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ съобщиха, че разследват 29 случая на вероятни злоупотреби с европейски пари и корупция в България. Много от разследванията са започнали благодарение на сигнали от НПО-та, анонимни граждани и от пресата.
Осем случая в страната ни са приключени от ОЛАФ през миналата година и властите са получили препоръки за финансови санкции, като нарушенията са за общо 35 млн. евро.
Най-често злоупотреби се срещат при еврофондовете за развитие на селските райони, където се засича фиктивна дейност, както и при фалшивите къщи за гости. Не се съобщава какви точно са въпросните 29 сигнала за измами, но стана ясно, че в България се правят ежегодни проверки и одити.
Служебният финансов министър Асен Василев е възложил на Агенцията за обществени поръчки да създаде методическо указание за ограничаването на така наречените „инхаус“ процедури. Това са „вратичките в закона“ (според говорителя на кабинета Антон Кутев), позволяващи министерства и агенции да сключват договори с фирми за огромно финансиране, без обществени поръчки и конкретни процедури.
Указанията вече са готови и според тях фирмата-изпълнител трябва да има капацитет сама да извърши всички дейности - да предостави услугата, да изпълни строителството и др. „Ако прехвърли осъществяването на друго лице, на практика се стига до прикрито „превъзлагане“ на обществена поръчка, т.е. до заобикаляне прилагането на ЗОП и по този начин - до ограничаване на конкуренцията", коментират от финансовото министерство“, цитирани от в. „Сега“.
Друго условие е министерството-възложител да е едноличен собственик на капитала на държавното дружество, на което поръчва дейността.
Освен това – повече от 80% от дейността на държавната фирма-изпълнител да е в сферата на възложената с инхаус поръчката дейност. Този критерий има за цел да гарантира, че изпълнителят действа активно на свободния пазар и е в конкуренция с останалите търговци.
Възложителите на „инхаус“ поръчки трябва да публикуват обявление за тях, пише в указанията. Служебният кабинет вече разкри, че от януари 2019 до април 2021 публичните предприятия са сключили договори на обща стойност малко над 20 милиарда лева. От тях 8,6 млрд. са без обществени поръчки – тоест около 40-42% от парите, които харчат държавните предприятия.
Новите случаи на Covid-19 в България са 83, което представлява 0,56% от направените през изминалото денонощие 14 723 теста.
Починалите с доказан коронавирус са четирима, а жертвите от началото на пандемията – 18 144. Още 212 души са оздравели, а активните случаи са 7873.
В болници се лекуват 746 пациенти с Covid, а от тях 95 се намират в интензивни отделения.
Ваксинациите продължават с бавно темпо и 8427 поставени дози за денонощие. Общо 852 420 български граждани са напълно имунизирани (около 12,17% от населението).
Франция няма да позволи на служителите в здравеопазването и социалните услуги да ходят на работа и ще спре заплатите им, ако те не се ваксинират срещу Covid до 15 септември. Това обяви здравният министър Оливие Веран.
Според него е жизнено важно в страната да бъдат въведени задължителни мерки срещу новия вариант „Делта“ на Covid-19.
По-рано президентът Еманюел Макрон обяви, че ваксините стават задължителни за служителите в здравеопазването и каза, че властите ще започнат да проверяват персонала на здравните заведения и социалните домове през септември.
От август ще бъде въведена специална система за "Covid-пропуски" за посещение на ресторанти, барове, търговски центрове и други обществени места.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: