Антоанета Костадинова донесе първия медал за България от Олимпийските игри в Токио още във втория ден на голямото събитие. Състезателката по спортна стрелба спечели сребро в дисциплината 10 метра въздушен пистолет.
Това е първо олимпийско отличие за страната в спортната стрелба от 2004 г. насам, когато Мария Гроздева взе злато и бронз в Атина.
35-годишната Антоанета Костадинова участва на трета Олимпиада. В Лондон 2012 тя се нареди на девета позиция, а в Рио 2016 – на осма.
В квалификациите в Токио завърши с шести резултат, а във финала имаше аванс от 0,5 пред рускинята Виталина Бацарашкина преди последния изстрел. Направи обаче 9.0 точки и остана втора със сбор от 239.4. Трета е Дзян Рансин от Китай.
Другата ни състезателка в дисциплината Мария Гроздева не успя да стигне до финала. Българската легенда в стрелбата, която е двукратна олимпийска шампионка, завърши с 559 точки в квалификациите и се нареди на 43-а позиция. За Гроздева това е 7-ма Олимпиада, което е рекорд за български спортист.
49-годишната състезателка обяви официално, че прекратява кариерата си след края на игрите в Токио. Последният ѝ старт ще бъде на 25 метра малокалибрен пистолет на 30 юли – петък.
Кои са българските спортисти на Олимпиадата в Токио
Представители на парламентарната група на „Има такъв народ“ ще се срещнат с колегите си от ДПС в Народното събрание от 11 ч. тази неделя.
Първата политическа сила започна консултации с всички без ГЕРБ за подкрепа на кабинет с неѝн мандат още в петък. Първата серия преговори беше с „Демократична България“, а в събота депутатите от партията на Слави Трифонов разговаряха с „Изправи се БГ! Ние идваме!“ и БСП.
Междувременно Националният съвет на БСП ще заседава на „Позитано“ 20 заедно с коалиционните партньори и всички депутати от парламентарната група „БСП за България“. На заседанието ще се обсъди подкрепата за кабинет на ИТН.
Лидерът Корнелия Нинова обяви, че двете формации имат повече общи неща, отколкото различия. Сред различията са данъчната политика, приватизацията на ББР и откога да се увеличат пенсиите.
Новите случаи на Covid-19 в България са 54, което представлява 0,57% от направените през изминалото денонощие 9402 теста.
Системата на Министерството на здравеопазването не отчита нито един смъртен случай в събота. Оздравели са още 13 души, а активните случаи са 7291. В болници се лекуват 711 пациенти с коронавирус, а от тях 77 се намират в интензивни отделения.
Ваксинациите продължават с бавно темпо и 3540 поставени дози. Общо 896 698 български граждани са напълно имунизирани (около 12,8% от населението).
Турция отвърна остро на „дълбоката загриженост“ на ЮНЕСКО за „Света София“ в Истанбул, която миналата година беше превърната в джамия.
Агенцията на ООН, отговаряща за културното наследство, помоли Анкара да ѝ предостави „доклад за състоянието“ на „Света София“, за да прецени доколко някогашният християнски храм и музей се опазва след преобразуването. Комитетът на ЮНЕСКО изрази „дълбоко съжаление за липсата на диалог и информация“ с Турция по време на годишната си конференция.
Анкара отвърна, че това са „пристрастни и политически коментари“. Външното министерство заяви, че промените в храм-паметника нямат „негативен отпечатък“, който да нарушава стандартите на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство. Правителството заяви, че е „напълно наясно с правата и отговорностите си“ относно всички свои обекти в списъка на агенцията.
Турският президент Реджеп Ердоган публикува видео на „Света София“ в Twitter и я нарече „символ на повторното изгряване на слънцето на нашата цивилизация“.
Хиляди италианци в над 80 града в страната излязоха на протести против въвеждането на Covid-сертификат за посещение на обществени места. Според La Repubblica – на демонстрация в Рим са се събрали около 3 хиляди души, а в Милано – близо хиляда.
В четвъртък правителството обяви, че от 6 август въвежда сертификати – за ваксинация, негативен тест или преболедуване на Covid – за посещение на ресторанти, барове, музеи, спортни зали, басейни, културни и спортни събития на закрито.
На протестите не е имало сблъсъци, въпреки че на места се е стигнало до напрежение между гражданите и полицията.
В събота се проведоха още демонстрации в Европа против задължителната ваксинация. Става въпрос за Франция и Гърция, където местните власти задължават медиците и работещите в домовете за социални грижи да се имунизират срещу Covid-19, а в бъдеще смятат да разширят изискванията за достъп до обществени места с Covid-сертификати.
Планът на Еманюел Макрон: Ако искаш социален живот, трябва да се ваксинираш
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: