Новите случаи на Covid-19 в България са 2537, а процентът на положителните проби остава над 21 на сто.
През последното денонощие са починали 49 души с доказан коронавирус, което прави жертвите от началото на пандемията 12 650. Оздравелите са 1453, а активните случаи нарастват до над 66 хиляди.
За изминалите 24 часа е отчетен нов ръст на хоспитализираните с Covid в българските болници – 9674 (при 9430 вчера). От тях 769 се лекуват в интензивни отделения заради тежко състояние.
Поставени са още 3930 дози от ваксините срещу Covid, от които над 1700 са на AstraZeneca/Oxford. Ваксинирани с поне една доза са 434 158 души, а от тях 87 766 (1,25% от населението) са напълно имунизирани.
В неделя „Пирогов“ разкрива 4 пункта за имунизации за желаещи да се ваксинират с препарата на AstraZeneca, които не са се записали в онлайн регистъра. Те ще работят от 9 до 17 ч. на 28 март.
„След имунизацията на записалите се през националната електронна система, „Пирогов“ разполага с количества, от които могат да се възползват и желаещите да се ваксинират без онлайн часове. Възможността за ваксинация с Oxford/AstraZeneca важи за всички, без значение дали попадат в действащите фази от националния ваксинационен план“, съобщиха от лечебното заведение.
ВМА също се включва със "зелен коридор" за граждани, които не са се записали предварително в онлайн регистъра. Те ще могат да се имунизират във ваксинационния център до 17 ч. в неделя. В ИСУЛ също ще се поставя препарата на AZ като част от "зелените коридори".
Над 7000 града в 170 държави по света отбелязаха за 14-а поредна година „Часа на Земята“. Те изключиха светлините в 20:30 ч. местно време в събота, в продължение на един час - по инициатива на WWF, за да покажат, че се борят срещу промените в климата и за опазването на околната среда.
Световната инициатива започна от Нова Зеландия, където Sky Tower в Оукланд угасна за час, а после същото се случи с операта в Сидни (Австралия). В Европа бяха спрени светлините на Бранденбургската врата в Берлин, Айфеловата кула в Париж, Червения площад в Москва, базиликата „Св. Петър“ във Ватикана, пл. „Пикадили“ в Лондон, и др.
„#EarthHour ни напомня, че малките действия могат да имат голямо значение за нашата планета“, написа в Twitter председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
От следващата сряда гражданите на германската столица Берлин ще трябва да представят отрицателен тест за Covid-19, за да влязат в магазини, които не продават стоки от първа необходимост, молове, центрове за масажи, фризьорски салони, музеи, галерии и др. Ограничението не важи за хранителните магазини, аптеките и дрогериите.
Мярката е предприета заради нарастващия брой нови случаи на Covid-19. Заболеваемостта в Берлин е достигнала 136,8 на 100 хиляди души.
Кметът Михаел Мюлер обяви новото ограничение, което включва нареждане компаниите да пуснат поне 50% от служителите си да работят от вкъщи, ако това е възможно. Също така трябва да им предоставят по два безплатни Covid-теста на седмица.
Барселона проведе мащабен концерт с 5000 души публика, за да тества дали подобно събитие може да бъде факт по време на пандемия, ако се спазват строги хигиенични мерки.
Събитието с участие на групата „Love of Lesbians“ беше организирано в Палау Сант Жорди, където капацитетът е 24 хиляди зрители. Билетите бяха на цени от 23 до 28 евро и включваха задължителния Covid-тест и маската, която можеше да се маха само при консумация на храна и напитки в специално заградени сектори. Всички входни талони бяха разпродадени.
В залата бяха допускани хора между 18 и 65 години, които преминаха през задължителен бърз антигенен тест. В трите „скрийнинг“ центъра са били отчетени шест положителни проби и тези граждани не са били допуснати на концерта, пише La Vanguardia.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: