Financial Times: Русия заобикаля тавана и продава петрол над $60 за барел Снимка: © Getty Images

Русия заобикаля почти напълно тавана от 60 долара за барел руски нефт. Това съобщава "Файненшъл таймс", като се позовава на представители на Европейския парламент.

Високопоставен европейски служител казва, че "почти нито една" от доставките на руски суров петрол по море през октомври не е била направена при цена под лимита от 60 долара за барел, който Г-7 и неговите съюзници се опитаха да наложат.

Ограничението на цената на руския нефт беше наложено в края на 2022 година, заедно със забраната на ЕС за внос по море на руски петрол, която е част от санкциите срещу Русия след нахлуването ѝ в Украйна.

България е единствената държава в Съюза, която получи временна отстъпка да получва руски нефт по море, докато рафинерията на руската компания "Лукойл" в Бургас се подготви за работа с неруски петрол.

Целта на наложената горна граница от 60 долара за барел руски нефт е да се ограничат приходите на Кремъл, с които се финансира войната в Украйна.

Тя обаче не се спазва и това принуждава западните държави да търсят начини да засилят една от ключовите си икономически санкции срещу Москва, посочва финансовото издание.

През последните дни представители на ЕС проведоха дискусии за засилване на наложено ограничение, включително опции за ограничаване на достъпа на Русия до използваните на пазара петролни танкери.

Притесненията сред западните партньори са подкрепени от официалната руска статистика за продажбите на петрол през октомври, която показва, че получената средна цена е била над 80 долара за барел.

И макар руската икономическа статистика да е поставена под съмнение по време на войната в Украйна, регистрираното ниво е основата за начислените от Москва данъци върху износа на петрол.

Финансовото издание отбелязва, че по-високите цени на руския петрол нанасят удар по усилията на Г-7 да ограничи средствата, които текат към Кремъл, за да финансира пълномащабното си нахлуване в Украйна, и идва в момент, когато Киев постигна само ограничен напредък в своята контраофанзива.

Въпреки че мерките се радваха на известен успех в началото, Русия се оказа умела в противодействието им, изграждайки своя така наречен "сенчест флот" от остарели петролни танкери, за да заобиколи западните санкции, посочва изданието.

Politico: Русия е спечелила 1 млрд. евро, като заобикаля ембаргото през "Нефтохим" (Обновена)

Средната цена на Уралс, който е основният експортен клас петрол на Русия, се повиши над границата от 60 долара за барел това лято. Цените в световен план се покачиха заради ограничаването на доставките от Саудитска Арабия и Москва в рамките на "ОПЕК +" .

През август почти 3/4 от всички морски потоци от руски суров петрол са пътували без западна застраховка, което ключов знак, че все повече започва да се заобикаля наложения ценови таван, отбелязва изданието.

През октомври само 37 от 134-те кораба, които са превозвали руски петрол, са имали западна застраховка.

Европейските служители не изключват възможността и руски петролни компании или търговци да предоставяли фалшиви деколарации, че цената на нефта, който транспортират, е под 60 долара за барел.

Механизмът, по който е ставало това, е бил ползван и преди - чрез раздуване на разходите за доставка.

Западните партньори обмислят варианти как да ограничат възможностите на Русия да заобикаля санкциите. Служител на Министерството на финансите на САЩ заявява пред изданието, че целта е "да се накарат възможно най-много барели петрол да пътуват под тавана", но и "да се променят стимулите на Русия по начин, който да я накара да направи труден избор".

Според професор Джефри Соненфелд от Училището по мениджмънт на Йейл, увеличените транспортни разходи за руския петрол все пак са ограничили печалбите на Москва.

По думите му по-високите застрахователни премии, увеличеният капацитет на пристанищата и новите капиталови разходи са добавили около 36 долара за барел към разходите за продажбите на руски петрол, което ограничава реализираните от Москва печалби.

Междувременно членовете на Г-7 вече засилват мерките относно прилагането на ценовия таван. Миналата седмица Обединеното кралство санкционира Paramount Energy & Commodities DMCC, базиран в Дубай търговец, заявявайки, че е бил "използван от Русия, за да смекчи удара на санкциите, свързани с петрола".

Министерството на финансите на САЩ поиска информация от 30 компании за управление на кораби за 98 плавателни съда, за които подозира, че нарушават тавана, посочи източник, запознат с въпроса, съобщи преди време агенция Ройтерс.

Цената, която Русия получава за петрола си, все още е под тази на Брент, използващ се за референтна стойност на суровия петрол в света, която през октомври беше средно 89 долара за барел.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024