Платформите на Meta - Facebook и Instagram остават основен източник на измами в световен мащаб, докато в България те се случват основно в Telegram. Това показва третият доклад за сигурността на потребителите и финансовите престъпления на световната финтех компания Revolut. Анализът е на база докладвани измами от клиентите ѝ, които са над 50 милиона в световен мащаб
Данните показват, че:
- 51% от измамите, докладвани в България, идват от Telegram, докато на платформите на Meta се падат 34% от измамите
- Facebook и Instagram продължават да бъдат най-големият източник на измами в световен мащаб - 54%
В доклада се подчертава, че престъпниците все по-често се обръщат към услугите за криптирани съобщения, за да експлоатират жертвите си, като делът на измамите от WhatsApp и Telegram рязко нараства през втората половина на 2024 г.
Въпреки тази промяна, платформите на Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp) сумарно съставляват 54% от всички измами, докладвани на Revolut в световен мащаб. Това е третият пореден доклад за измамите, в който Meta заема челно място .
Revolut отбелязва, че на платформите на Google се падат 0,09% от всички случаи на измами. Това според глобалния финтех доказва, че големите технологични компании могат успешно да се справят с измамите при източника им
Revolut отново призовава платформите за социални медии да не се ограничават само с незначителни промени, а да предприемат решителни действия, да премахват активно измамно съдържание, да проверяват рекламодателите и да се ангажират да споделят възстановяването на средствата на жертвите на измами, извършени чрез техните платформи
Според доклада за сигурността на потребителите и финансовите престъпления на Revolut показва, че:
- Криптирането не е равносилно на защита – измамите от WhatsApp и Telegram вече представляват повече от една трета от докладваните измами (39%), тъй като престъпниците все по-често използват криптирани услуги за съобщения, за да експлоатират жертвите. Потребителите са убедени, че тези платформи са сигурни, но броят на случаите, свързани с Telegram, е скочил със 121% през второто полугодие на 2024 година, а случаите с Whatsapp са се увеличили с еднакво притеснителните 67%.
- Meta остава най-големият източник на измами – Въпреки ръста на други места, платформите на Meta са източник за повече от половината (54%) от измамите, докладвани на Revolut в световен мащаб през второто полугодие на 2024 г. Това е третият пореден отчетен период, в който Meta заема тази позиция.
- Измамите с покупки продължават да преобладават, като измамите с билети са насочени към по-младите поколения. През втората половина на 2024 г. се наблюдава обезпокоителна тенденция при измамите с билети, тъй като престъпниците се насочват към по-младите демографски групи, като лицата на възраст 17-24 г. и 25-34 г. представляват по-голямата част от докладваните случаи (съответно 36% и 38%), показва анализът.
„Измамниците бързо адаптират тактиките си, като все по-често използват предполагаемо сигурни приложения за криптирани съобщения като WhatsApp и Telegram. Въпреки многократните призиви от страна на Revolut и други финансови институции, платформите за социални медии не успяват да се справят с измамите, които тормозят техните потребители, а бездействието им е не просто небрежно, то пряко улеснява финансовите престъпления. Нуждаем се от незабавни и решителни действия, а не от празни обещания.“, казва Уди Малуф, генерален мениджър по финансовите престъпления в Revolut.
Компанията отчита, че е предотвратила потенциални измами срещу своите клиенти на стойност приблизително 690 млн. евро и непрекъснато подобрява функциите за сигурност, като тази година пуска обаждания в приложението, за да помогне на клиентите бързо да разкрият измами с фалшива идентичност.
Revolut въвежда и системи с изкуствен интелект за откриване на измами в реално време, лимити за трансакции, изисквания за биометрично удостоверяване и предоставяне на образователни ресурси, за да помогне на потребителите да останат информирани за потенциалните рискове.
Оттам обаче допълват, че финансовите институции не могат сами да се преборят с огромния брой измами, които се извършват в платформите на социалните медии.
От Revolut настояват за по-строги процеси на проверка за рекламодатели и създатели на съдържание, надеждно наблюдение, основано на изкуствен интелект, и безпроблемно сътрудничество с финансовите институции и правоприлагащите органи.
Освен това Revolut продължава да настоява за поемане на ангажименти от страна на компаниите за социални медии за споделяне на възстановяването на сумите на жертвите на измами, възникнали в техните платформи.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: