Президентът на САЩ Доналд Тръмп задълбочи конфликта си с Wall Street Journal, като извади авторитетното издание от групата журналисти, които ще го придружат по време на визитата му в Шотландия тази седмица.
Решението идва само дни след като Тръмп заведе дело за 10 млрд. долара срещу медията и нейния собственик Рупърт Мърдок, като ги обвини в клевета.
Повод за недоволството на държавния глава стана публикация от 17 юли, в която Wall Street Journal съобщи, че през 2003 г. Тръмп е изпратил поздравителна картичка на финансиста Джефри Епстийн по случай 50-ия му рожден ден. Според изданието, в картичката е имало скица на гола жена и подпис от Тръмп — твърдение, което президентът категорично отрича. На следващия ден той подаде иск, заявявайки, че „не съществува нито автентично писмо, нито рисунка“.
Сега Белият дом предприема нова стъпка – изключването на Wall Street Journal от пресгрупата, която ще пътува с Air Force One до Шотландия. Говорителката на Белия дом Каролайн Левит обяви, че решението е взето „заради фалшивото и клеветническо поведение на Wall Street Journal“, съобщи CNN.
По време на пътуването Тръмп ще посети личните си голф комплекси в Шотландия и ще се срещне с новия британски премиер Киър Стармър. Президентът ще бъде придружаван от представители на 13 медии, но не и от журналист на Wall Street Journal – въпреки че участието му е било предварително планирано.
До началото на тази година ротацията в президентската пресгрупа, която следи дейността на държавния глава, се организираше от Асоциацията на кореспондентите към Белия дом (WHCA). През февруари обаче Левит отстрани асоциацията от процеса, предоставяйки на администрацията директен контрол върху допусканите медии.
Случаят с Wall Street Journal не е изолиран. Преди това същата мярка беше приложена и спрямо агенция Associated Press, след като тя отказа да приеме наложеното от Белия дом ново наименование „Американски залив“ вместо традиционното „Мексикански залив“. Паралелно с това администрацията засилва участието на инфлуенсъри и създатели на съдържание, свързани с движението MAGA, в някои от пътуванията на президента.
Решението предизвика остра реакция от страна на журналистически и правозащитни организации.
„Този опит на Белия дом да накаже медия, чието отразяване не му допада, е дълбоко обезпокоителен и в разрез с Първата поправка“, заяви председателката на WHCA Вейцзя Дзян, цитирана от CNN. Асоциацията призова администрацията да възстанови достъпа на Wall Street Journal до президентските събития, включително пътуванията с Air Force One.
Сет Стърн от организацията Freedom of the Press Foundation определи действията на Белия дом като „неконституционни, отмъстителни и дребнави“. „Да отнемеш достъп на медия само защото не ти харесва написаното — това подкопава основен демократичен принцип“, посочи той.
От своя страна Wall Street Journal отказа коментар по повод изключването от делегацията, но потвърди, че „има пълно доверие в точността и задълбочеността на своята журналистика“ и ще се защитава срещу съдебния иск.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: