Доналд Тръмп обвини бившия американски президент Барак Обама в „държавна измяна“.
Според Тръмп Обама се е опитал да саботира първия му мандат, като го е свързал с предполагаемата руска намеса в президентските избори през 2016 г.
„Опитаха се да откраднат изборите“, заяви Тръмп от Белия дом, посочвайки, че Обама се е стремял да подкопае победата му над Хилари Клинтън. Президентът допълни, че Обама е „хванат директно“ и настоя: „Виновен е. Това беше държавна измяна. Това беше всяка дума, която можете да си представите.“
Изказването на Тръмп дойде по време на съвместна поява с президента на Филипините Фердинанд Маркос-младши в Овалния кабинет и след въпроси относно покойния сексуален престъпник Джефри Епстийн, който се самоуби в затвора през 2019 г., докато чакаше процес.
Говорителят на Обама – Патрик Родънбуш – отговори необичайно остро, като заяви, че нападките на Тръмп са „нелепи“ и представляват „слабо усилие за отвличане на вниманието“, съобщава BBC.
„От уважение към институцията на президентството, нашият офис обикновено не удостоява с отговор постоянните глупости и дезинформация, излизащи от този Белия дом. Но тези твърдения са достатъчно скандални, за да заслужат реакция“, каза Родънбуш.
Изказванията на президента бяха провокирани от доклад на Службата на директора на националното разузнаване, публикуван миналата седмица от Тулси Габард. В него се твърди, че Обама и екипът му по национална сигурност са водили „многогодишен преврат срещу президента Тръмп“.
Докладът включва разсекретени имейли между помощници на Обама, в които се обсъжда потискане на разузнавателни заключения, според които Русия не е успяла да повлияе на изборите в САЩ през 2016 г. Един от документите — президентският дневен брифинг от 8 декември 2016 г. — гласи: „Оценяваме, че руски и криминални агенти не са повлияли на резултатите от последните избори в САЩ чрез злонамерени кибердейности срещу изборната инфраструктура.“
Според доклада, ФБР първоначално е съавтор на тези изводи, но по-късно се разграничава от тях. На следващия ден след брифинга е проведена среща в Белия дом, след която помощник на тогавашния директор на разузнаването Джеймс Клапър разпраща имейл с искане за нова оценка „по искане на президента“, описваща инструментите и действията на Москва за влияние върху изборите.
Тулси Габард твърди, че тези имейли са доказателство за „предателски заговор“ срещу Тръмп и заявява, че възнамерява да сезира министерството на правосъдието за евентуално наказателно преследване на замесените служители.
Говорителят на Обама подчерта, че „нищо в документа, публикуван миналата седмица, не подкопава широко приетото заключение, че Русия се е опитала да повлияе на президентските избори през 2016 г., но не е успяла да манипулира реално гласовете.“
През януари 2017 г. американската разузнавателна общност заключи, че Русия е действала в полза на Тръмп и срещу Хилари Клинтън, като е използвала бот мрежи в социалните мрежи и е хакнала имейлите на Демократическата партия. Въпреки това експертите смятат, че въздействието е било ограничено и не е променило резултата от изборите.
BBC припомня, че подобни изводи направи и двупартийният доклад на сенатската комисия по разузнаване от 2020 г., подписан и от тогавашния сенатор Марко Рубио, който сега е държавен секретар.
Първите две години от управлението на Тръмп бяха белязани от разследване на специалния прокурор Робърт Мълър по темата за руската намеса. Докладът на Мълър не откри доказателства за координация между кампанията на Тръмп и Кремъл, а никой не беше обвинен в заговор с Русия.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: