"Тренд": МЕЧ и "Величие" са на ръба за влизане в НС, възможен обрат при второто място Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Не седем, а осем партии могат да влязат в следващия парламент. Разликата между втория и третия е под половин процент. Такава предизборна картина дава ново социаологическо проучване* на "Тренд", реализирано по поръчка на "24 часа".

То изненадващо вкарва в следващото Народно събрание партия "МЕЧ" на Радостин Василев, която събира точно 4% от гласовете, колкото е и бариерата за влизане в парламента. Нейното място там обаче не е сигурно, тъй като разликите в стойностите е по-малка от процент, което предполага, че са възможни размествания в подредбата, отбелязват от "Тренд".

На косъм от парламентарно представителство остава "Величие" с прогнозирана 3,6% подкрепа.

Битката за второто място остава оспорвана, като ПП-ДБ и "Възраждане" ги дели под половин процент разлика. Все пак изследването на "Тренд" дава много крехко предимство за партията на Костадин Костадинов с 15,2%, а ПП-ДБ получават 14,8%.

Също с минимална разлика са двете ДПС-та. Формацията около Ахмед Доган - "Алианс за права и свободи" събира 7,8% от гласовете. Партията на Делян Пеевски обаче я настига със 7%.

Следват ги "Има такъв народ" с 6,6% и "БСП-Обединена левица" с 6,5%.

ГЕРБ-СДС и тук продължава да е лидер в класацията с очакван резултат от 24,9%.

Делът на респондентите посочили, че ще гласуват с опцията „Не подкрепям никого“ е 4.3%, като този процент се разпределя между всички формации.

Предизборната кампания все пак не е успяла да мотивира повече избиратели да упражнят правото си на глас. "Тренд" прогнозира, че очакваната избирателна активност е в диапазона между 2 милиона и 2,2 млн. души, които се очаква да гласуват. Това са 38% от пълнолетните български граждани с право на глас в страната.

"Алфа Рисърч": Заявката за правителство мобилизира твърдото ядро на ГЕРБ

"Маркет Линкс": Пеевски топи разликата с Доган, второто място на изборите не е решено


*Данните са от представително проучване, проведено от "Тренд" по поръчка на "24 часа" между пълнолетното население на страната в периода 16-22 октомври 2024 г. сред 1002 български граждани по метода на стандартизираното "лице в лице" интервю.

Спорт

ЦСКА загуби, но стигна до мечтания мач в Лига Европа

“Армейците” продължават напред

23:13 - 13.08.2026
Живот

След 32 години: Ричи Блекмор и Deep Purple отново са заедно за Smoke on the Water

81-годишният Блекмор се присъедини към старата си група десетилетия след конфликтите

19:43 - 13.08.2026
Политика

Кабинетът "Радев" размразява плана за завод за барут на Емилиян Гебрев

През 2024 г. същият проект бе мистериозно спрян от ДАНС без обяснения

19:40 - 13.08.2026
Важно днес

Теодора Георгиева поиска да се върне като съдия

Георгиева приключи кариерата си в Люксембург с дисциплинарно наказание

16:57 - 13.08.2026
Политика

От „Добродетели и религии“ до „домовата книга“ – 5 акцента от програмата на кабинета „Радев“

Правителството планира нов модел за финансиране на болниците, концесии за големи пътни проекти и промени в Конституцията

16:37 - 13.08.2026
Политика

Здравният министър намали заплатите на шефовете на държавните болници

Максималното възнаграждение на директорите на държавните болници се намалява с над 2200 евро

16:27 - 13.08.2026
Важно днес

Въвеждат частично бедствено положение около военния завод „ЕМКО“ край Трявна

Мярката е за седем дни, военни ще проверят района за невзривени боеприпаси

16:22 - 13.08.2026