Спорната идея на президента Румен Радев за свикване на референдум срещу еврото среща широка подкрепа сред гражданите, но по никакъв начин не вдига рейтинга му. В същото време по-голямата част от българите подкрепят приемането на единната европейска валута, но част от тях не се чувстват достатъчно информирани и не са убедени кога трябва да се случи. Това са част от изводите от ново проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на "24 часа".
То показва, че 54% от гражданите одобряват приемането на еврото в България. 21% от тях смятат, че страната трябва да влезе в еврозоната още от 1 януари 2026 г., докато 33% заявяват подкрепа за идеята, но изглежда не са готови и са на мнение, че това трябва да стане през следващите години.
Противниците на еврото са много по-малко - само 38% от гражданите смятат, че България изобщо не трябва да въвежда еврото.
Над половината (55%) от анкетираните казват също, че не се чувстват информирани, като най-често това са хора на възраст над 60 години и от етническите малцинства. 41% ог гражданите заявяват, че са запознати с въпроса за еврото.
На този фон инициативата на президента Румен Радев за референдум срещу еврото среща широка подкрепа сред населението - като 59% я подкрепят срещу 31% против подобно допитване.
Противоречивата идея на държавния глава, съобщена точно в Деня на Европа, обаче по никакъв начин не се е отразила на рейтинга му. Работата на Радев е оценена отрицателно от 47% от гражданите срещу 41%, които я одобряват.
Пред "24 часа" социологът на "Тренд" Евелина Славкова коментира данните, като посочва, че неинформираността на българите за еврото е особено тревожна.
"Това предполага дефицит на комуникационна стратегия от страна на институциите и подкопава доверието в процеса на присъединяване към еврозоната. Липсата на информация увеличава склонността към консервативни или предпазливи нагласи, особено сред социално уязвими групи", казва тя.
По думите ѝ данните ясно показват, че настроенията по темата са социално и политически поляризирани.
Изследването на "Тренд" очертава и политическите нагласи, като показва много малка промяна спрямо разпределението на силите в действащото Народно събрание.
ГЕРБ-СДС запазва първата си позиция, като 26,2% от избирателите заявяват подкрепа за партията на Бойко Борисов. Следват ПП-ДБ и "Възраждане", които са с почти изравнено доверие - съответно 13,8% 13,5%.
"ДПС-Ново начало" на санкционирания за корупция лидер Делян Пеевски е на четвърта позиция с 11,6%, което съвпада с изборния резултат от октомври 2024 г.
Другото крило на ДПС - това на Ахмед Доган, което на последните избори се яви под името "Алианс за права и свободи" и получи 7,48% от гласовете, регистрира спад - подкрепата сега е 5,8%, според данните на "Тренд".
БСП-Обединена левица към момента има одобрението на 6,8% от избирателите. Другата партия, която участва в управлението на страната - ИТН - получава близо 6% подкрепа.
Сходен процент има и партията на Радостин Василев - МЕЧ - 5,9% , а "Величие" остава близо до ръба на парламентарната бариера с 3,9% доверие сред гласуващите.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: