Слави Трифонов защити участието на ИТН в кабинет на ГЕРБ Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Лидерът на ИТН Слави Трифонов защити решението на партията да участва в редовен кабинет на ГЕРБ-СДС. По-рано в четвъртък с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Доган Росен Желязков беше избран за министър председател. Депутатите одобриха и състава на правителството, в което ИТН има четирима министри.

В публикация във Фейсбук Трифонов настоява, че "България, най-накрая ще има редовно правителство без участието на „Ново начало“ и Делян Пеевски".

"По принцип, мразя да повтарям, обаче ситуацията налага да кажа още веднъж, че преди последните избори, аз ясно казах, че ще направя всичко възможно, ако зависи от мен, да има правителство. Също така казах, че няма да правя никакви договорки и дори няма да разговарям с Делян Пеевски и неговата партия. За разлика от голяма част от българските политици, аз обикновено правя това, което казвам", пише лидерът на ИТН.

В публикацията си в социалните мрежи, споделена непосредствено след успешното гласуване на кабинета "Желязков", Трифонов твърди, че държавата е пред фалит, което по думите му изисква редовно правителство.

"Знаете ли какво означава да липсват 18 милиарда в бюджета? Означава, че ако сега няма правителство, което да приеме бюджет и да почне да оправя разрухата, причинена от Асен Василев, след два месеца държавата няма да има пари за учители, лекари, пенсионери, научни работници и т.н. Просто няма да има. И тогава трябва да се вдигнат данъците на всички и да се вземат нови многомилиардни заеми. Тоест, всички българи да обеднеят. И да убием бъдещето на децата и внуците си", твърди Трифонов, като допълва, че "няма да позволи това да се случи".

"Въобще не ми е приятно, но аз правя и ще направя този компромис, защото това е единственият начин, чрез който ще стане по-добре. За всички ни", добавя Трифонов.

Всъщност дефицитът в бюджета на страната за 2024 г. е в рамките на 3%, както беше заложен, с което България покрива критериите за присъединяване към еврозоната. Прогнозите за дефицит от 18 млрд. лв., за които Трифонов говори, не са на Асен Василев, а на служебната министърка на финансите Людмила Петкова и ГЕРБ и се отнасят за неприетия бюджет 2025-та, като немалка част от разходите, необезпечени с приходи, са заложени с решения на парламента, в който и ИТН участва.

В скорошно интервю за bTV бившият финансов министър Асен Василев опроверга твърденията, че в бюджета за 2025 г. ще има дупка от 18 млн. лв. заради неговите финансови политики.

„Първо, не били 18, а 8 – да бъдем точни, 7, 698 млрд. лв. - (това е заложено в бюджета - бел.ред) - приет на 11 декември от правителството и внесен в Народното събрание. Когато го вземете и го прегледате с истинските числа, виждате какво реално е заложено. От три години се набива, че няма пари за пенсии, а в този бюджет се вижда, че увеличението догодина се покрива напълно без да се вдигат вноски и даже остават 400 милиона спестявания. Тоест, държавата, от другите данъци, ще даде 400 млн. по-малко за пенсии догодина, отколкото е дала тази година“, подчерта Василев.

„Ако дупката не идва от пенсиите, откъде идва? Основното увеличение в бюджета е на заплащането на чиновниците – 36% ръст на перо персонал. Бюджетът на Людмила Петкова казва, че за пенсии държавата ще даде 400 млн. по-малко, но за сметка на това ще даде 3,5 млрд. повече в перо „Персонал“, като при 2,5% инфлация заложена, средното увеличение на всички чиновници е 36%“, уточни още Василев.

Припомняме, че в една от малкото си медийни прояви - разговор с бившия журналист, сега евродепутат от "Възраждане" Петър Волгин, по БНР през 2021 г. Трифонов заяви, че приоритет на неговата тогава все още нова партия ще бъде "изтриване и изчегъртване на това, което направи ГЕРБ, с всякакви законови средства". Това беше малко след появата на партията му.

Тогава Трифонов нарече "направеното от тях (ГЕРБ) немислимо, невъобразимо, недопустимо" и подчерта, че "то трябва да е изчегъртано, за да има свободни взаимоотношения в бизнеса, администрацията, връзките с Европа, в медиите".

Бюджет 2025: Заплатите в МВР с увеличение от 51%

Росен Желязков е новият премиер на България

Спорт

Велика вечер! Александър Везенков спечели Евролигата с "Олимпиакос"

Саша е първият българин на върха в Европа

23:46 - 24.05.2026
Спорт

Никола Цолов финишира четвърти в тежки условия в Монреал и след удар от съперник

Проблеми за Българския лъв, но добро класиране

20:29 - 24.05.2026
Важно днес

Скъсан водопровод след наводнението остави Севлиево и още шест села без вода

Трима министри ще проверят ремонта на скъсания водопровод

17:10 - 24.05.2026
Важно днес

Рубио: Има значителен напредък към споразумение с Иран за отваряне на Ормузкия проток

Иранският президент заяви, че страната му уверява света, че не се стреми към ядрено оръжие

16:31 - 24.05.2026
Важно днес

Русия използва хиперзвукова ракета „Орешник“ при масирана атака срещу Киев

Това е третият случай, в който Русия използва това оръжие от началото на войната

15:42 - 24.05.2026
Важно днес

Протест срещу Вучич в Белград завърши със сблъсъци с полицията и арести

Полицията използва сълзотворен газ

14:31 - 24.05.2026
Важно днес

Момиче загина, а момче е с опасност за живота след падане от блок в Благоевград

По първоначална информация преди инцидента младежите са употребили наркотично вещество

13:26 - 24.05.2026
Важно днес

Продължава бедственото положение във Велико Търново и Габрово, затворници помагат в почистването

Мобилни екипи описват щетите в пострадалите райони

12:49 - 24.05.2026
Важно днес

С шествия в цялата страна България отбеляза 24 май

Ученици, учители и културни институции се включиха в честванията

11:48 - 24.05.2026