Трима учени са наградени с Нобелова награда за физика за тяхно откритие, което може да допринесе за развитието на електрониката и медицинската диагностика.
Пиер Агостини, Ференц Крауш и Ан Л'Юлие са отличени за техните "експериментални методи, които генерират за атосекунди (много малка единица за време - б.а) светлинни импулси за изследване на динамиката на електроните в материята". Нобеловият комитет казва, че техните изследвания са дали на човечеството нови инструменти за изследване на движението на електроните в атомите.
"[Това] отвори вратата към света на електроните", каза Ева Олсон, член на Комитета за избор на Нобелова за физика.
Тя обясни, че откритието е особено забележително, тъй като преди се е смятало, че въпросните промени в електроните не могат да се наблюдават, но с използването на атосекундни импулси това се е променило.
Тримата учени идват от различни изследователски места - Агостини от Държавния университет в Охайо, Крауш от Института по квантова оптика "Макс Планк" и Мюнхенския университет "Лудвиг Максимилиан", а Л'Юлие от Университета в Лунд, Швеция. Тя е и едва петата жена, която печели Нобелова награда за физика.
Л'Юлие споделя, че научила за отличието, докато била в лекции: "Това е наистина престижна награда и съм много щастлива, че я получих. Това е невероятно", споделя ученът.
Тримата победители ще си разделят награден фонд в общ размер от 1 млн. долара (11 млн. шведски крони). Средствата идват от завещание, оставено от създателя на наградата - шведския изобретател Алфред Нобел, който умира през 1896 г. В допълнение към финансовия стимул носителите получат диплом и златен медал.
Това е втората Нобелова награда, която се връчва тази седмица. По-рано унгарският учен Каталин Карико и американският му колега Дрю Вайсман получиха наградата в областта на медицината за откритията на молекули на иРНК, които проправиха пътя за ваксините срещу COVID-19.
Предстоят да бъдат обявени имената и на носителите в останалите категории, включително за литература, химия и мир.
Учените, открили технологията за иРНК-ваксините за Covid, са с Нобел по медицина
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: