Церемонията по интронизация на наместника на Сръбската църква в Черна гора доведе до сблъсъци между граждани и полицията в балканската страна, която се отдели от Сърбия през 2006.
Силите на реда в Черна гора използваха сълзотворен газ, за да разпръснат демонстрантите, които хвърляха към тях камъни и бутилки в град Цетине. Десетки са били задържани, включително съветника на президента Мило Джуканович – Веселин Велкович.
Всичко това се случи в неделя, по време на официалната церемония по встъпване в длъжност на новата глава на Сръбската църква в съседната страна. При затегнати мерки - Черногорският и Приморски митрополит Йоаникий стана наместник на сръбския патриарх в Цетинския манастир.
Причината за протестите, прераснали в масови безредици, е фактът, че повечето черногорци подкрепят сформиране на собствена православна църква, която да се отдели от сръбската.
През 2017 лидерите на Черна гора присъединиха страната към НАТО, което не бе прието като положителна индикация от Русия и Сърбия. Оттогава двете страни оказват влияние върху местната политика чрез църквата, смятат недоволните граждани.
Напрежението се повиши в събота, когато стотици протестиращи се събраха около Цетинския манастир, за да се конфронтират с полицията. Те бяха издигнали барикади от гуми и кофи за боклук, с които блокираха всички пътища към светата обител, включително този между Цетине и столицата Подгорица.
Демонстрантите започнаха да хвърлят фойерверки, бутилки и камъни към силите на реда и скандираха „Това не е Сърбия, това е Черна гора“. Мнозина останаха да нощуват край барикадите в чакане на неделния ден, когато бе насрочена церемонията.
„Тук сме, защото ни писна Белград да не признава нашата нация и да ни казва какви са нашите религиозни права“, каза пред Reuters една от протестиращите Анджела Иванович. „Всички религиозни храмове, построени в Черна гора, принадлежат на хората тук и на нашата държава“.
В такава обстановка митрополит Йоаникий и патриарх Порфирий Сръбски пристигнаха в манастира с хеликоптер, показа държавната телевизия RTCG в репортаж от мястото на събитието. Двамата бяха охранявани от полицаи с бронежилетки.
Президентът Мило Джуканович, който вкара страната в НАТО, пристигна в Цетине и подкрепи протестиращите, макар да заяви, че няма да заема страна в спора. Все пак той похвали демонстрантите за това, че защитават националния интерес.
Въпреки че Джуканович настояваше интронизацията да бъде отложена, тя се проведе по план, а междувременно полицията разруши барикадите.
Вицепремиерът Дритан Абазович публикува в акаунта си в Twitter видео, в което се вижда как президентският съветник Веселин Велкович и група депутати от опозиционната Демократична партия на социалистите (ДПС) на Джуканович атакуват полицаи.
„Информирам обществеността, че с поисканите от мен бързи действия на полицията току-що са поставени белезници на ръцете на Веселин Велкович“, написа премиерът Здравко Кривокапич още преди 10 ч. българско време в неделя. Про-сръбският министър-председател нарече протестите „опит за терористичен акт“.
Черна гора остава дълбоко разделена спрямо отношението към Сърбия. Почти една трета от 620-хилядното население се идентифицира като сръбско.
Президентът на Сърбия Александър Вучич поздрави Йоаникий за интронизацията и похвали черногорското правителство, че не е отложило събитието. „Сърбия запазва най-близки и добри отношения с Черна гора“, каза той пред Prva TV.
Вучич е обвиняван, че се меси във вътрешните работи на Подгорица. Той е бивш информационен министър в правителството на Слободан Милошевич, който вкара Сърбия в две войни през 90-те и чиито действия доведоха до популяризиране на термина „етническо прочистване“.
Междувременно посолството на САЩ поиска двете страни да намалят напрежението. „Религиозната свобода и свободата на изразяване трябва да бъдат уважавани“, гласи съобщението на Вашингтон.
Митрополит Йоаникий бе назначен на новия си пост през май, след като предшественикът му митрополит Амфилохий, който управляваше Сръбската православна църква в Черна гора от 1990 г., почина от Covid-19 миналия октомври.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: