Ваксинационната кампания срещу Covid-19 сред учителите и възпитателите в детските градини е с драматично ниско ниво. Това показват данните на МОН за имунизациите сред педагогическия персонал и непедагогическите специалисти.
7 месеца след началото на кампанията - само 4% от училищата в България имат повече от 70 на сто имунизирани служители. При детските градини този дял е три процента.
В почти две трети от училищата ваксинираните педагогически и непедагогически специалисти са под 30%, при детските градини такова е положението в 75% от екипите, според данни от началото на юли 2020.
От МОН се опасяват, че колебливото темпо на ваксинация в образователната система може да доведе поредна провалена учебна година, ако се стигне до нов локдаун заради епидемията от Covid-19.
Министерството ще започне кампания с помощта на Министерството на здравеопазването, Националния център по заразни и паразитни болести и специалисти от Фармацевтичния университет в МУ-София, за да стимулират учителите да се ваксинират.
"Вече се провеждат регионални срещи с директори на детски градини и училища. На тях медицински специалисти с национален и регионален авторитет отговорят на всички въпроси за ползите и рисковете от ваксините срещу коронавирус. Предвиждат се също повсеместни разговори по темата на ниво училище", се казва в съобщението на МОН.
Допълнителен стимул ще бъде предоставянето на 2 дни допълнителен платен отпуск за учителите, които се ваксинират. Те ще могат да го ползват по свой избор - наведнъж или на два пъти след първата или след втората доза ваксина.
Училищата, които достигнат поне 70% ваксиниран персонал, ще получават специално свидетелство от МОН за принос към опазване на общественото здраве.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: