Министерството на енергетиката на Украйна няма официална информация за решението на ГЕРБ, БСП и ИТН да спрат продажбата на двата ядрени реактора.
"Всякакви коментари са преждевременни", докато не бъде получено официално съобщение, е позицията на украинското министерство, цитирана от "Униан".
Внезапният обрат в българската позиция беше анонсиран на 15 април не от мандатоносителя ГЕРБ, а от вицепремиера Атанас Зафиров, чиято партия БСП е десетилетен поддръжник на руския проект за атомна централа в "Белене" на всяка цена.
От 2023 г. досега обаче Народното събрание е задължило Министерството на енергетиката да води преговори за продажба на реакторите и допълнителното оборудване на Украйна. Поставена е и минимална цена за сделката в решението на парламента.
"Продажната цена не може да бъде по-ниска от платената от НЕК – ЕАД, на „Атомстройекспорт“ – АД, в размер на 601 617 133 евро, или 1 176 660 837 лв.".
Спорът между Киев и София изглежда е стигнал до задънена улица заради неразбирателството за финансовите параметри.
В сряда обаче Бойко Борисов започна да вади и нови оправдания за това, че продажбата може да спре - до абстрактни сценарии, в които България ще изгради изчислителни центрове за изкуствен интелект, които ще искат "минимум 1000 мегавата постоянен ток".
През март 2024 г. Украйна обяви интерес към покупката на два ядрени реактора от България, с цел да компенсира загубата на контрола над Запорожката АЕЦ. През юни българският парламент даде шестмесечен срок за преговори по евентуалната сделка, който беше удължен до март 2025.
В началото на 2025 г. украинският парламент официализира намерението си чрез закон, подписан от президента Зеленски през март.
Въпреки това, сделката сега е пред провал.
В Украйна проектът не се приема единодушно - заради руския произход на реакторите, неяснотата дали са съвместими с украинската инфраструктура и голямата инвестиция, която ще бъде нужна за довършването на Хмелницката АЕЦ по време на война.
Бойко Борисов се размечта за "Тръмп, Мъск и Бил Гейтс"
"Може би сте чули, че новият хит за САЩ и Великобритания са т.нар. Центрове за изкуствен интелект. Но те не могат да се правят навсякъде. Трябва минимум 1000 мегавата постоянен ток, който могат да дават само ядрените реактори и голяма река за охлаждане. "Козлодуй" има и двете. Правим 7 и 8 блок с “Уестингхаус” и имаме два чисто български ядрени реактора в перфектно състояние, които струват над 600 млн. Украйна иска с тях да построи ядрена централа. Свързаха се от топ 3 на световните фондове, имат изключителен интерес да направим огромни "data centers" в България. Казаха “изчакайте” и ако ние с най-големите американски фондове изградим такива центрове и тези реактори да работят само за тях, това ще донесе десетки милиарди левове. Всички тези хора, които се освобождават от ИТ сектора, заради изкуствен интелект, ще имат къде да работят. Затова казах на Зафиров да изчака, да видим. Дотогава, искам с Тръмп, Мъск, Бил Гейтс да видим, дали няма да можем да го направим това нещо."
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: