Умният часовник – екзотична джаджа или верен помощник, който може да спаси живот Снимка: © Getty Images

Знаете ли какво всъщност може да прави един смартчасовник? Повечето хора – не.

Доскоро възприемани основно като джаджа за броене на крачки, съвременните смартчасовници могат много повече – да ви помогнат да спите по-добре, да намалите стреса, да се концентрирате върху важните известия, да контролирате достъпа до телефона си, да платите с едно движение на ръката – и в някои случаи дори да спасят живота ви.

Затова, преди да ги сложим окончателно в категорията „екзотични джаджи“, нека хвърлим поглед върху онези техни функции, които реално могат да направят деня ни по-лесен, по-здравословен и по-спокоен.

Данни от национално проучване*, проведено от агенция KANTAR по поръчка на Yettel, показват, че едва 23% от анкетираните имат смартчасовник, но пък над 40% планират да закупят такъв в следващите 12 месеца*. Също така, оказва се, че движещите мотиви при решението за бъдеща покупка са свързани не само с цената (49%) и съвместимостта със смартфона (46%), но и с възможностите, които устройството предоставя за наблюдение на здравните показатели (41%).

Всъщност, след меренето на крачки, което е най-използваната функция за близо 70% от притежателите на смартчасовници, най-популярни са отчитането на здравни показатели (52%) и възможностите за комуникация като изпращане на съобщения и провеждане на разговори (43%). Едва под една трета от участниците в проучването, които имат умен часовник, го използват, за да проследяват тренировките си.

И така, ето няколко функции на умните часовници, които може би не са толкова познати, но имат потенциала да променят живота ви към по-добро. Без да преувеличаваме. А ако искате да намерите точния модел смартчасовник за вас, можете да го направите в онлайн магазина на Yettel, както и във всеки физически обект на оператора, където ще откриете голямо разнообразие от устройства, подходящи за всеки джоб и вкус.

„Невидима“ аларма

Една от най-елементарните функции на всеки часовник е алармата, но при умните часовници тя е на друго ниво. За разлика от всеки будилник или дигитален часовник, алармата на смарт часовника може да „звъни“ само с вибрация.

От една страна това е аларма, която усещате само вие, което означава, че можете да се събудите без да будите партньора си. Или да се измъкнете от леглото на детето си след като заспите заедно, но да знаете, че няма го стреснете след дългото приспиване.

От друга страна, това е може би най-приятната аларма, която някога ще използвате. Повечето будилници използват неприятни и шумни звуци, които понякога са дори плашещи.

Никой не желае такова събуждане. Умният часовник ви приканва към новия ден с вибрация на ръката, от която повечето хора се будят много по-спокойно и естествено. Овен това много умни часовници имат функцията да засичат фазите на съня и да ви събудят в най-добрия момент на лек сън, когато сте свежи и отпочинали. Дори само това е достатъчно добра причина да замените аналоговия часовник с умен, но далеч не е всичко.

Животоспасяваща джаджа

За някои хора може да звучи несериозно, но умният часовник има потенциала да спаси живот. Повечето от тези джаджи следят сърдечния ритъм постоянно, което означава, че улавят моменти, в които с него се случва нещо необичайно. Състоянието, наречено атриална фибрилация или предсърдно мъждене, е вид аритмия, която се смята, че причинява около 15–20% от случаите на инсулт и може да се засече от смартчасовник.

Рязко повишение на сърдечния ритъм в спокойно състояние може да е предупреждение за настъпващ инфаркт и повечето умни часовници изпращат известие, когато засекат подобна притеснителна активност. А благодарение на функции като тази и системното проследяване на здравните показатели, което смартчасовникът извършва, можете да предотвратите сериозни здравословни проблеми и да потърсите медицинска помощ навреме.

Дигитална пауза

Една от големите критики към умните часовници е, че те препредават известията от телефона, създавайки усещането за двойна доза. Реалността обаче е, че можете да използвате умния си часовник, за да „филтрирате“ нотификациите на телефона. Най-лесното решение за това е да настроите часовника така, че да получава само наистина важните известия – обаждания и съобщения от семейството ви и служебния имейл например.

След това оставяте телефона си в шкаф или в съседната стая и заживявате една идея по-щастливо без да се притеснявате, че ще изпуснете нещо наистина важно. Това е чудесна възможност за регулация на това колко и кога сте достъпни. По този начин се изключва например вариантът да попаднете в социалните мрежи или имейла си без да искате, което е наистина безценно.

Удобни плащания

Плащанията са една от онези функции, които може би не са нужни винаги, но когато ви потрябват, са наистина незаменими. Когато сте във фитнеса, тичате в парка или сте излезли да разходите кучето си, можете да оставите телефона и картите си у дома, и спокойно да платите само с часовник.

Тъй като той е винаги на ръката, няма да има нужда да търсите портфейла или телефона си, за да платите, когато ръцете ви са заети с багаж, удържане на детето или в други ситуации, в които чантата е труднодостъпна.

И разбира се – спортни функции

Не е случайност, че според проучването на Yettel най-използваната функция на умните часовници е измерването на броя крачки, които правим през деня. Ходенето е най-подценяваната физическа активност, която може да подобри здравето ни осезаемо и дори със съвсем малко усилие да се чувствате значително по-добре. Смартчасовниците обаче могат много повече. Всеки активно спортуващ знае, че най-важното в спорта е постоянството.

С умния си часовник можете да проследявате всички тренировки, така че да знаете колко често спортувате. С определени модели можете да сте и още по-наясно какво точно сте правили, колко интензивно и как това се е отразило на тялото ви. Дългосрочно тази информация може да ви помогне да постигате по-добри резултати, но и да следите в каква форма сте. Ако нещо се промени спрямо обичайното, ще знаете и ще можете да вземете мерки. А ако сте от хората, които харесват виртуални медали и подобряване на рекорди, смартчасовниците могат да са незаменим мотиватор.

*Проучването е проведено от агенция за пазарни проучвания KANTAR по поръчка на Yettel, по метода CAWI (онлайн интервюта), сред 600 респонденти на възраст 15–65 години, градско население в периода 19.07–01.08.2024 г. При някои от въпросите процентите надвишават 100%, тъй като участниците са имали възможност за избор на повече от един отговор.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Marvel отлага премиерите на „Avengers: Doomsday“ и „Avengers: Secret Wars“

Marvel Studios прави ключови промени в графика си

16:49 - 23.05.2025
Важно днес

Три дни без Синя и Зелена зона в София

Зоните в София за почасово платено паркиране няма да работят в трите почивни дни

16:21 - 23.05.2025
Важно днес

Харвард ще съди администрацията на Тръмп след забраната за прием на чуждестранни студенти

Хиляди чуждестранни студенти в "Харвард" може да останат без право да учат и пребивават в САЩ след забрана на Тръмп

16:10 - 23.05.2025
Политика

Тръмп ще слага 50% мито за вноса от Европейския съюз от 1 юни

Преговорите ЕС не водят доникъде, твърди американският президент

15:16 - 23.05.2025
Важно днес

Радев сезира КС заради "мълчаливия отказ" за референдума

Иска съдът да отмени решението на Наталия Киселова

14:59 - 23.05.2025
Важно днес

Никола Цолов спечели първия си полпозишън във Формула 3

Българският пилот е най-добрият в първата група на квалификациите в Монако

14:15 - 23.05.2025
Важно днес

Кметът на район "Илинден" и съветници от СОС се подиграват с хората от "Захарна фабрика", останали без домове

Емил Бранчевски, Карлос Контрера и Иван Виделов предлагат общината да купи еднопосочни билети до Страсбург за жалбоподателите

14:11 - 23.05.2025
Коли

За първи път китайската BYD продаде повече коли от Tesla в Европа

Това е повратен момент в пазара на електромобили в Европа, доминиран от години от Tesla

14:04 - 23.05.2025
Важно днес

Пеевски атакува ПП-ДБ със закон, който да ги лиши от субсидия и партийни офиси

Пеевски поиска строги ограничения за лидерите на партии, които са разследвани за умишлени престъпления

13:12 - 23.05.2025