Американските борсови индекси бяха повлечени от отрицателната търговия в Азия и Европа и започнаха седмицата с проеден спад заради митническата война на Доналд Тръмп.
Индексът S&P 500, който следи петстотинте водещи публични компании, натрупа близо 13% загуби за последните три дни. Това е спад, какъвто не е виждан от Световната финансова криза през 2008 г., съобщава CNBC.
Технологичният Nasdaq вече изгуби 26% от стойността на декемврийския си пик и навлезе в т.нар. "мечи пазар" - тенденция на загуба с поне една пета от последното най-високо ниво на търговия.
Dow Jones изгуби 1363 точки или 3.5% при откриването на търговията в понеделник, 7 април. Това се случва, след като миналия четвъртък и петък се случи безпрецедентна загуба от по 1500 точки на ден за индустриалния пазарен индекс.
Индексът за волатиност на Уол Стрийт - Cboe Volatility Index - се повиши отново до 48.54 - отново ситуация, която напомня за времето на финансовата криза от 2008 и пандемията от 2020 г.
Малко по-рано днес акциите в Европа паднаха до най-ниското си ниво от декември 2023 г.
Негативната тенденция от края на миналата седмица продължи и на азиатските фондови борси.
Първата вълна на митата на Доналд Тръмп в размер на 10% влезе в сила през уикенда. На 9 април се очаква да се задействат и т.нар. реципрочни вносни тарифи, някои от които стигат до 50%.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт твърди, че над 50 държави са потърсили Белия дом с желание за преговори. Той твърди, че някои от тях са "действали злонамерено дълго време" и няма как да се постигне взаимоизгодно споразумение за дни или седмици - т.е. търговската война ще продължи безсрочно.
Негативните тенденции на Уол Стрийт "заразиха" и търговията с други активи. Биткойн падна под 77 000 долара. Американският суров петрол също поевтиня под 60 долара на барел, което не се е случвало от години.
Главният изпълнителен директор на инвестиционната банка JPMorgan Chase Джейми Даймън публикува предупреждение, че тарифите на Доналд Тръмп ще имат непосредствени отрицателни последици върху икономиката:
"Вероятно ще станем свидетели на отражения върху инфлацията не само за вносните стоки, но и за местните цени, тъй като разходите за производството се увеличават, расте и търсенето на местни продукти", пише той в годишното си писмо до инвеститорите.
Според него все още не е ясно дали политиката на Тръмп ще тласне Америка в рецесия, но без съмнение ще забави растежа на икономиката.
Поддръжникът на Тръмп Бил Акман: Светът е пред икономическа ядрена зима заради митата
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: