В ход е историческа мисия: Индия е на път да стане едва четвъртата държава, кацнала на Луната

Индийската космическа агенция изстреля в петък ракета, която изпрати космически апарат в орбита и към планираното за следващия месец кацане на южния полюс на Луната – безпрецедентно постижение, което ще утвърди позицията на Индия като голяма космическа сила.

Ракетата-носител LVM3 на Индийската организация за космически изследвания (ISRO) бе изстреляна от главния космодрум на страната в южния щат Андхра Прадеш в петък следобед. Около 16 минути по-късно контролът на полетите на ISRO обяви, че ракетата е успяла да изведе спускаемия апарат „Чандраян-3“ в околоземна орбита, която ще го изпрати в Луната следващия месец.

Ако мисията е успешна, Индия ще се присъедини към групата от три други държави, които са успели да осъществят контролирано кацане на Луната – САЩ, бившият Съветски съюз и Китай.

Нещо повече, космическият кораб „Чандраян-3“ ще бъде и първият, който ще кацне на южния лунен полюс – територия от особен интерес за космическите агенции и частните космически компании поради наличието на ледена вода, която би могла да поддържа бъдеща космическа станция.

Новият индийски кораб се отправя към небесния спътник няколко години след неуспешното приземяване на роувър на лунната повърхност. „Чандраян-2“ на ISRO успешно разгърна орбитален модул, но спускаемият апарат и роувърът му бяха унищожени при катастрофа близо до мястото, където „Чандраян-3“ ще се опита да се приземи.

Индийската мисия от 2019 г. на стойност 140 млн. долара, чието продължение е сегашната, имаше за цел да проучи постоянно засенчените лунни кратери, за които се предполага, че съдържат водни залежи и които бяха потвърдени от „Чандраян-1“ през 2008 г.

Пътешествието на „Чандраян-3“ (б.р. - думата за „лунен кораб“ на санскрит) до Луната ще отнеме малко повече от месец, преди да кацне по-късно през август. Основната цел на мисията този път е безопасно и меко кацане на Луната.

Множество държави и частни компании са в надпревара за успешно приземяване на космически кораб на лунната повърхност. През април космическият кораб на японска компания се разби при опит за кацане на Луната. Израелска организация с нестопанска цел се опита да направи подвиг през 2019 г., но космическият ѝ апарат бе унищожен при удар с повърхността.

Индия, която се превръща в една от водещите икономики в света, начело с националистическото правителство на Нарендра Моди се стреми да покаже уменията си в областта на сигурността и технологиите.

Страната например използва научни изследвания от космоса и от други места, за да решава проблеми у дома. Нейната космическа програма вече е помогнала за разработването на сателитни, комуникационни и дистанционни технологии и се използва за измерване на нивото на подземните води и прогнозиране на времето, характеризиращи се с цикли на суша и наводнения.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

19 изкачвания до Черни връх и обратно: Несломимия Виктор събра 30 000 лева за каузата си

Незрящия планински ултрамаратонец изпълни целта си

16:31 - 04.04.2025
Кино и сериали

Нов сериал по Killing Eve: Източен Берлин през 80-те и историята на една от най-интригуващите героини

"Honey" е името на сериала, с който BBC и германската ZDF ще покажат как се появява Каролин Мартенс

15:44 - 04.04.2025
Важно днес

Росен Желязков за трагедията край Телиш: Най-нелепото е някой да бъде отстранен

Премиерът Росен Желязков обаче изглежда няма намерения да сменя шефа на АПИ

15:09 - 04.04.2025
Важно днес

Разследващ полицай с 10-дневен курс по GDPR иска да оглави Комисията за защита на личните данни

Кандидатът даде комични отговори на изслушването в НС

14:55 - 04.04.2025
Кариерен (ре)старт

Kaufland и УАСГ стартират съвместна академия за студенти по строителство и архитектура

Първото издание на най-новия образователен проект на ритейлъра в партньорство с Университета по строителство, геодезия и архитектура започва през май

14:38 - 04.04.2025
Политика

Пингвините отвръщат на удара: Всички се смеят на Тръмп за митата срещу необитаемите острови

"Горките пингвини, не знам какво са сторили на Тръмп"

13:44 - 04.04.2025
Важно днес

Пътната агенция обърка и знаците на пътя край Телиш след смъртта на 12-годишната Сияна

Табелите за скорост са сменяни три пъти за един ден

13:29 - 04.04.2025
Важно днес

Почина управителят на изгорялата дискотека в Кочани

Повече от 90 пострадали продължават лечението си в чужбина

13:18 - 04.04.2025
Важно днес

Радев видя като проблем "фаталното" украинско контранастъпление, но не и руската война

В своя позиция президентът даде Украйна като лош пример за "влошаването на средата за сигурност"

12:05 - 04.04.2025