В ход е историческа мисия: Индия е на път да стане едва четвъртата държава, кацнала на Луната

Индийската космическа агенция изстреля в петък ракета, която изпрати космически апарат в орбита и към планираното за следващия месец кацане на южния полюс на Луната – безпрецедентно постижение, което ще утвърди позицията на Индия като голяма космическа сила.

Ракетата-носител LVM3 на Индийската организация за космически изследвания (ISRO) бе изстреляна от главния космодрум на страната в южния щат Андхра Прадеш в петък следобед. Около 16 минути по-късно контролът на полетите на ISRO обяви, че ракетата е успяла да изведе спускаемия апарат „Чандраян-3“ в околоземна орбита, която ще го изпрати в Луната следващия месец.

Ако мисията е успешна, Индия ще се присъедини към групата от три други държави, които са успели да осъществят контролирано кацане на Луната – САЩ, бившият Съветски съюз и Китай.

Нещо повече, космическият кораб „Чандраян-3“ ще бъде и първият, който ще кацне на южния лунен полюс – територия от особен интерес за космическите агенции и частните космически компании поради наличието на ледена вода, която би могла да поддържа бъдеща космическа станция.

Новият индийски кораб се отправя към небесния спътник няколко години след неуспешното приземяване на роувър на лунната повърхност. „Чандраян-2“ на ISRO успешно разгърна орбитален модул, но спускаемият апарат и роувърът му бяха унищожени при катастрофа близо до мястото, където „Чандраян-3“ ще се опита да се приземи.

Индийската мисия от 2019 г. на стойност 140 млн. долара, чието продължение е сегашната, имаше за цел да проучи постоянно засенчените лунни кратери, за които се предполага, че съдържат водни залежи и които бяха потвърдени от „Чандраян-1“ през 2008 г.

Пътешествието на „Чандраян-3“ (б.р. - думата за „лунен кораб“ на санскрит) до Луната ще отнеме малко повече от месец, преди да кацне по-късно през август. Основната цел на мисията този път е безопасно и меко кацане на Луната.

Множество държави и частни компании са в надпревара за успешно приземяване на космически кораб на лунната повърхност. През април космическият кораб на японска компания се разби при опит за кацане на Луната. Израелска организация с нестопанска цел се опита да направи подвиг през 2019 г., но космическият ѝ апарат бе унищожен при удар с повърхността.

Индия, която се превръща в една от водещите икономики в света, начело с националистическото правителство на Нарендра Моди се стреми да покаже уменията си в областта на сигурността и технологиите.

Страната например използва научни изследвания от космоса и от други места, за да решава проблеми у дома. Нейната космическа програма вече е помогнала за разработването на сателитни, комуникационни и дистанционни технологии и се използва за измерване на нивото на подземните води и прогнозиране на времето, характеризиращи се с цикли на суша и наводнения.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024