Служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев дойде на изслушване в парламента за позицията, която България ще защитава за срещата на върха на НАТО следващата седмица във Вашингтон.
Пред депутатите той посочи, че "няма нищо неестествено и странно в позицията, която сме приели", но заради съдържащите се в нея договори с други страни членки на НАТО, които няма как да бъдат разсекретени, тя се намира в секретното деловодство на Народното събрание.
"За да успокоя най-вече българските граждани - въобще не може и да става дума, че ще бъдат изпращани български войски в Украйна. Нито е обсъждана такава тема, нито предстои да бъде обсъждана. Търси се и е намерен начин как да се помогне на Украйна, без да бъде въвлечен целият алианс във войната," заяви Главчев.
Водената от него българска делегация ще замине за Вашингтон в понеделник следващата седмица и ще се върне в петък.
Главчев "прие" да води делегацията, след като миналата седмица президентът Румен Радев отказа да пътува за Вашингтон заради несъгласие с "някои от рамковите позиции" на България и по-конкретно тези, свързани с войната в Украйна.
По Конституция вътрешната и външната политика на България се определят от Министерския съвет. Президентът няма правомощие да защитава различен тип послания и решения от името на България, когато я представява на междунароната сцена. В този смисъл държавният глава отказва участие в срещата на върха на НАТО от името на страната, защото има позиция, различна от официалната.
"Не мога да кажа какво го е смутило, но не искам и да навлизам в тази тема, тъй като очевидно има лични мотиви президентът Радев," беше лаконичен по темата Главчев.
Изслушването му продължи при закрити врата по искане на "Има такъв народ", което първо беше отхвърлено, а след това прието при прегласуване.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: