Правителството на България е изпратило жандармерия и гранична полиция на границата с Турция, в готовност са и части на армията, обяви премиерът Бойко Борисов на извънредно заседание на Министерски съвет. Причината за това е предполагаема заплаха от мигрантска вълна от югоизточната ни съседка заради ескалацията на напрежението в Сирия.
При въздушна атака на войски от режима на Башар Асад в провинция Идлиб в Сирия снощи са убити най малко 33 турски войници. Други 36 са транспортирани до болници в Турция. В отговор на атаката Турция обяви, че спира да задържа мигранти на своя територия и ще отвори достъпа им до българската и гръцката граница.
„Имаме данни за доста струпване на мигранти в Одрин. Дислоцирахме жандармерията по границата, усилили сме максимално границата. Притеснително е, че турските граничари се отдръпнаха, да се надяваме, че са ги дръпнали по-навътре в страната, там да ги спират”, коментира Борисов.
Първо министър-председателят обяви, че "има реална заплаха от събитията, които се случват там", но след проведен телефонен разговор с турския президент Реджеп Тайип Ердоган подчерта, че заплаха към момента няма.
Двамата ще се срещнат в понеделник, за да обсъдят темата с бежанската вълна.
Предприетите мерки от страна на премиера за справяне със ситуацията са „армия, жандармерия и кораби по границата и директен разговор с президента им, с външния министър. Пълна координация по линия на НАТО“.
Турски медии съобщиха, че около 300 мигранти са се насочили към границата между България и Гърция в провинция Одрин около полунощ. Военнят министър Красимир Каракачанов съобщи, че тази сутрин граничната полиция е спряла две групи по 30 души да преминат на българска територия.
„Заявявам категоричната си решимост армията да окаже пълно съдействие и да предприеме всички необходими мерки за опазване на държавната граница, като не допусне нито един нелегален имигрант на територията на България“, обяви той, цитиран от пресцентъра на военното министерство.
Каракачанов допълни, че българската армия има готовност да се включи с до 1000 души и до 140 единици техника.
Все пак турските власти все още не допускат мигрантската вълна към нашите граници. Европейската комисия също е готова да ни съдейства, ако се нуждаем от допълнителна подкрепа – било то финансова, или свързана с изпращането на европейски граничари, обяви говорител на ЕК у нас.
Решението за отваряне на границите от страна на Турция е било взето заради невъзможността да бъдат спрени около 1 милион сирийци на границата между двете страни, бягащи от бомбардировките на сирийската авиация в провинция Идлиб.
Турски медии разпространиха кадри на свободно преминаващи през границата с Европа бежанци, но според журналиста Абдула Бозкурт това е блъф, който Реджеп Ердоган се опитва да използва с цел политическо изнудване.
Ако пусне свободното движение на мигранти, Турция ще наруши обещанието, което даде на Европейския съюз през 2016. Оттогава насам блокът плаща милиарди евро на Анкара, за да задържа потока към Европа.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: