Върховният административен съд даде възможност на лицата, включени в забранителния списък на Министерски съвет заради санкциите по закона "Магнитски", да се освободят от ограниченията поне по време на обжалването им.
Досега такива жалби са постъпили от общо 54 лица, с които правителството забрани да се поддържат взаимоотношения от държавни институции или предприятия заради опасността да бъдат засегнати от американските санкции.
ВАС приема, че правата и законните интереси на жалбоподателите се засягат с решението на Министерски съвет, поради което те имат право да го атакуват в частта, която ги засяга лично.
В определението се посочва, че фактът на жалбата спира изпълнението на решението на Министерски съвет.
Cъглacнo paзпopeдбитe нa AΠK пъpвoинcтaнциoнният cъд (Административен съд - София-град) тpябвa дa ce пpoизнece нeзaбaвнo пo иcĸaниятa зa oтмянa и cпиpaнe нa дeйcтвиятa нa aдминиcтpaциятa и вeдoмcтвaтa нa Peпyблиĸa Бългapия във вpъзĸa c peшeниeтo нa Mиниcтepcĸи cъвeт.
В останалата им част жалбите ще бъдат разглеждани по същество от ВАС. Предстои да бъдат определени дати за провеждане на открити съдебни заседания.
Създаването на списъка (който беше допълван два пъти) се наложи като предпазна мярка на правителството за запазване на държавните институции от евентуално попадане под ударите на санкциите на американското Министерство на финансите. В него бяха включени имената на лица и компании, които се смятат за асоциирани с Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков, които на 2 юни бяха уличени в сериозни корупционни престъпления от САЩ.
Семейство Найденови се възмутиха, че попадат в "черния списък" на МФ след уличаването на Божков
Прокуратурата прати писма до САЩ, за да попита какви са причините за санкциите по "Магнитски"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: