ВАС потвърди: в Хасково ще има нови избори за общински съветници Снимка: © Oбщина Хасково

Върховният административен съд касира изборите за общински съветници в Хасково и те ще трябва да се проведат повторно.

Вотът за общински съветници на 29 октомври миналата година спечели ГЕРБ с 14 представители, което не стига за мнозинство в 39-членния орган. Следваха ДПС с 9 и "Български гласъ" с 4, а останалите 6 формации получиха по-малко съветници. Кмет на града стана Станислав Дечев от ГЕРБ.

Само ден след местните избори в областния град стана ясно, че почти всяка шеста бюлетина от вота за общински съветници е недействителна.

Резултатите бяха обжалвани от "Ние идваме", "БСП за България, ВМРО-БНД, "Възраждане", "Продължаваме промяната-Демократична България" и "България на регионите".

В началото на ноември Хасковският административен съд разпореди отново да бъдат преброени бюлетините във всички 152 секции в общината. Експертизата на вещите лица показа, че се налага промяна на избирателната квота от 699 на 697 и разпределението на мандатите между партиите.

Заради установените 21 гласа разлика "Възраждане" получи един мандат повече, а "България на регионите" - един по-малко.

Хасковските магистрати обявиха, че има сериозни разлики между отчетените в голяма част от секционните избирателни комисии действителни и недействителни гласове и предадените изборни книжа от секционните избирателни комисии.

След като решението на хасковския съд беше потвърдено и от ВАС, президентът трябва със свой указ да насрочи нови избори, а дотогава действащ ще бъде старият Общински съвет. Председателят на Общинската избирателна комисия Добромир Якимов коментира пред местни медии, че няма вариант да има избори "3 в 1 "на 9 юни, а местният вот вероятно ще бъде няколко седмици по-късно.

Проблем с недействителните бюлетини на местния вот миналата есен имаше повсеместно, особено при отчитането на вота за общински съветници. През март върховният административен съд касира изборите за общински съветници в община Борован, станали известни с преправянето на изборни резултати в секция в село Малорад.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Журналисти затворници от Беларус и Грузия получават наградата „Сахаров“ за 2025 г.

Европейският парламент отличи Анджей Почобут и Мзия Амаглобели за смелостта им да защитават свободата на словото

14:21 - 22.10.2025
Важно днес

Стрелба и пожар пред парламента в Белград, един човек е ранен

Инцидентът е станал малко след 10 часа сутринта, полицията е задържала заподозряния за стрелбата

14:03 - 22.10.2025
Политика

Брюксел разследва шпионирала ли е Унгария Европейския съюз

Случаят повдига въпроси и за мястото на Оливер Верхаи като еврокомисар

13:59 - 22.10.2025
Важно днес

Ваксината срещу варицела става задължителна за децата, родени след 2024 г.

Имунизацията ще бъде безплатна и ще се прилага на две дози

13:10 - 22.10.2025
Важно днес

Балони с контрабандни цигари летяха над Вилнюс и затвориха летището

Литва обвинява Беларус във „въздушна провокация“

12:15 - 22.10.2025
Спорт

Русия и Беларус остават без спортисти на зимната Олимпиада в Милано-Кортина

Международната федерация по ски и сноуборд не ги допуска и като индивидуални състезатели

12:10 - 22.10.2025
Важно днес

Отцепници от "Има такъв народ" създадоха нова партия

Формацията „Има смисъл“ е регистрирана на 29 септември, неин председател е Росен Димов

11:17 - 22.10.2025
Технологии

OpenAI представи браузъра Atlas за потребителите на настолни компютри

AI чатботът ще може да анализира в реално време информация от сайтовете, в които влизат потребителите

10:39 - 22.10.2025