Властите в Китай не харесват инфлуенсърите, които парадират с богатството си Снимка: © Getty Images

Онлайн инфлуенсъри от Китай, известни с луксозния си начин на живот, изчезват от местните социални медии. Причината - правителството се обяви против демонстрацията на богатство.

Китайски инфлуенсърСред засегнатите е Уан Хунчаншин, наричан още "китайската Ким Кардашиян". Самият той споделя, че притежава седем имота в китайската столица Пекин и че никога не излиза от къщи с дрехи и бижута на стойност под 1,4 млн. долара.

На видеоклипове, които инфлуенсърът често публикува в интернет, се вижда личната му прислуга, колекция чанти Hermès и спортни автомобили, отбелязва NBC News.

В края на май акаунтът му в Douyin (китайска версия на TikTok) става недостъпен за неговите 4,3 милиона последователи. При търсене се появяваше съобщение, че той е блокиран "поради нарушаване на самодисциплината".

Акаунтите в Douyin на други онлайн инфлуенсъри, които са публикували подобно съдържание, като Young Wealthy Lord Bai с 2,9 милиона последователи, и Abalone Sister с 2,3 милиона последователи, също са били блокирани, пише The Economist в своя публикация по темата.

Всички те са сред първите "жертви" на санкциите от страна на комунистическата власт.

През април китайският интернет регулатор обяви кампания срещу инфлуенсърите, които "създават "милионерска" самоличност, умишлено демонстрирайки луксозен живот, за да привличат последователи и трафик".

Това не е първият случай, в който китайските власти се опитват да контролират интернет, за да се борят със социални тенденции, възприемани като неправилни.

През 2022 г. службите публикуват "кодекс за поведение", който забранява на водещите на предавания на живо да "показват или да парадират с луксозни стоки, бижута, пари в брой или други активи".

Мярката има за цел да създаде впечатление за ограничаване на неравенството в китайското общество, като "накаже" свръхбогатите. Хората и компаниите с големи печалби са насърчавани да допринасят повече за обществени цели, отколкото за личния си висок стандарт на живот.

Санкциите срещу "парадирането" с луксозни стоки всъщност не е спряло натрупването на все по-голямо индивидуално богатство. Според доклад на британската консултантска компания Knight Frank, Китай ще има 47% ръст на броя на личностите с най-голямо нетно състояние към 2028 г., докато в глобален план увеличението ще е по-скромно - с 28%.

Големите мултинационални банки също развиват услугите си за управление на богатството на китайски клиенти.

На този фон, много луксозни марки свалят цените в Китай, тъй като се натрупват голямо количество непродадени стоки.

Според The Economist, възможно е това да има общо с репресиите срещу влиятелните личности в страната. В условията на вяла икономика китайските потребители започват да харчат по-малко за чанти Balenciaga и портфейли Gucci. А големите луксозни брандове вече не могат да разчитат на местните влиятелни инфлуенсъри за реклама.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024