Кои са 5-те новини от седмицата, направили впечатление на представителите на поколение Z* в редакцията на „Булевард България"?
В деня за размисъл аз (Михаил Петров, 24 г.) ви предлагам да размишляваме върху много неща, не само върху това за кого ще гласуваме утре. Днес агитацията е забранена, но аз най-безсрамно ще се опитам да ви агитирам да чуете някои от любимите ми изпълнители и да прочетете какво съм ви събрал като новини от света на Gen Z, които може би сте пропуснали.
Доказано: гласуването е секси
Въпрос към необвързаните: когато ви питат как си представяте партньора до вас, какво отговаряте? Да е висок/а, с чаровна усмивка, да е добър слушател? А дали сред качествата, които бихте искали да виждате в гаджето си, присъства това то да е редовен гласоподавател?
Ново проучване във Великобритания, разработено специално за кампания за предстоящите парламентарни избори, показва, че 40% от хората на възраст 18-24 години намират редовните гласоподаватели за много по-привлекателни. Освен това повече от половината от анкетираните свързват гласуването с по-голяма интелигентност.
Изследването е разработена за кампания, която има за цел да мотивира младите хора да гласуват на парламентарните избори в страната. То изследва и нагласите на младите при запознанства на гласуващите в сравнение с негласуващите. Изглежда 20% от хората смятат, че негласуващите са по-склонни да се държат грубо със сервитьорите, а 21% смятат, че те са от тези, които доминират на първа среща и говорят само за себе си.
Проучването показва нещо, което аз споделям като мнение вече в продължение на поне четири години, макар и неофициално. А то е, че в действителност няма нищо по-секси от гласуването. Не ми казвай коя е любимата ти марка обувки или какво обичаш да ядеш. Кажи ми за кого ще гласуваш. И защо.
Гласувай, спечели безплатен билет за концерт
Оставаме на предизборна вълна, макар и отново във Великобритания, която може и да е открила тайната на това как да накараме повече млади хора да гласуват. Разковничето е в предоставянето на безплатни билети за концерт.
Едни от най-големите музикални фестивали в Европа - "Glastonbury", организира конкурс, в който регистрираните гласоподаватели могат да спечелят билети за тазгодишното събитие. То ще се проведе само дни преди парламентарните избори в страната на 4 юли.
А тази година на сцената на музикалния фестивал отново ще излязат някои от най-големите имена в музиката, сред които Дуа Липа, Coldplay, Шанайя Твейн и SZA.
Подобен конкурс за регистрирани гласоподаватели ще проведе фестивала Reading & Leeds, на който през август ще пеят Лана Дел Рей, Лиам Галагър, 21 Savage и други световни артисти.
Обръщам се към всички останали държави с молба да вземат този пример, тъй като аз лично имам цял списък от изпълнители и фестивали, които бих искал да чуя на живо и смятам, че скучните предизборни кампании се нуждаят от подобен заряд.
BRAT
И като заговорихме за музика, няма как да пропусна да не спомена поредното предложение от поп музиката. 2024 г. е толкова активна година - особено за жените в този жанр - че се усеща сякаш почти всяка седмица излиза нов проект. Ариана Гранде, Бийонсе, Тейлър Суифт, Били Айшлиш, Дуа Липа - всички те вече пуснаха нови албуми, а едва сега достигаме средата на годината.
Тази седмица шумът в социалните мрежи е около Charli XCX и нейният албум "Brat". И не, заглавието не е написано на шльокавица, a по-скоро е препратка към поджанра, наречен bratpop. Той не е особено популярен, нито е добре дефиниран, но в основата си залага на електронно поп звучене, експериментиране със звука и доста по-леки и безгрижни текстове на песни.
Charli XCX е на музикалната сцена от 2008 г. насам. Известна е с хитовете "Boom Clap" и "Boys", но въпреки това не е толкова разпознаваема за широката публика. Това може би се дължи на факта, че голяма част от музиката ѝ е експериментална и не е насочена изцяло към радио хитове. Всяко едно нейно парче от новия албум обаче със сигурност би било подходящо за някое рейв парти.
Австралийската изпълнителка сподели, че новият ѝ проект е вдъхновен от желанието ѝ да прави повече танцова музика и да бъде по-директна в текстовете. Желание, което определено е изпълнила.
"Краят" на Halsey
Поп музиката не винаги е някоя готина песен, която те кара да танцуваш в дискотеката. Понякога с нея човек може да разкрие или съпреживее някои от най-трудните си и емоционални моменти - като изпълнителката Холзи (Halsey), която тази седмица сподели, че е "щастлива, че е жива".
В първи сингъл от новия си албум (да, и тя ще издава) звездата пее за болката си следствие на здравословното ѝ състояние през последните няколко години. Текстът е може би един от най-добрите, писани от Холзи, но и един от най-мрачните. Като припевът звучи по-следния начин:
"If you knew it was the end of the world // Would you like to stay a while? // Maybe we could build an ark" (Ако знаеше, че е краят на света // Би ли искал ли да останеш за малко? // Може би бихме могли да построим ковчег")
Песента е озаглавена "Краят" и с нея певицата споделя за първи път, че през 2022 г. е била диагностицирана с автоимунното заболяване лупус, а след това и с рядко заболяване на лимфоцитите (белите кръвни клетки - б.а.)
"Осъзнавам, че всички в момента наваксват с новините, които задържах много дълго време, и не бях сигурна колко много от това искам да споделя...В момента се лекувам или съм в ремисия и за двете заболявания, които вероятно ще имам до края на живота си. След трудното начало бавно овладях всичко с помощта на невероятни лекари. След 2 години се чувствам по-добре и съм по-благодарна от всякога, че имам музика, към която да се обърна", написа Холзи в публикация след пускането на сингъла.
"Игрите на глада" продължават
Наскоро попаднах на видео в YouTube от един от любимите ми създатели на съдържание на тема книги. Той размишляваше върху това кои книгите от този век биха се превърнали впоследствие в класики - по модела на романи като "Великият Гетсби", "Гордост и предразсъдъци", "Да убиеш присмехулник" и т.н. Едно от предложенията му беше поредицата "Игрите на глада" (The Hunger Games) заради влиянието, което тя има върху поп културата и постапокалиптичния жанр. Нямаше как да не се съглася с него.
Преди дни авторката на популярната поредица Сюзън Колинс обяви, че все още не сме прочели всичко от историята на Панем. Авторката ще издава още една книга, озаглавена "The Hunger Games: Sunrise On The Reaping". Тя ще бъде издадена на 18 март догодина.
За разлика от предишния роман "Балада за пойни птици и змии", чието действие се развива 64 години преди събитията от оригиналната трилогия, новата година ще се върне в Панем 24 години преди "Игрите на глада". В центъра на вниманието му ще бъде 50-ото издание на Игрите, в която за победител е коронован Хеймич Абърнати от Окръг 12.
Все още непубликувана книга ще бъде превърната ѝ във филм, който ще е по кината през 2026 г. Това означава, че манията по този франчайз скоро няма да утихне.
*Поколение Z са родените между 1997 г. и 2012 г., други източници посочват и малко по-широк диапазон: 1995 г. - 2015 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: